Pentagon zamówił pierwszy zestaw Patriot dla Polski

Pentagon zamówił pierwszy zestaw Patriot dla Polski
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko

28.09.2018 13:45, aktual.: 29.09.2018 15:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Departament Obrony USA właśnie zamówił pierwszą partię Patriotów dla Polski. Dzięki nim będziemy mogli obronić się przed potencjalnym atakiem rakietowym z obwodu kaliningradzkiego.

Kontrakt wart jest 17,5 mld zł. Realizacja pierwszej partii pochłonie ok. 1/3 tej kwoty. Kontrakt ma strategiczne znaczenie dla Polski w regionie. Wszystko za sprawą Rosji, która rozlokowała w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim wyrzutnie rakiet Iskander-M. Mogą one być uzbrojone w głowice nuklearne, choć nigdy nie zostało to oficjalnie potwierdzone przez Rosję. Iskandery z Kaliningradu zasięgiem obejmują centralną Polskę.

W tej chwili Wojsko Polskie nie dysponuje własnym uzbrojeniem zdolnym zestrzelić lecący pocisk Iskander-M. Jesteśmy bezbronni. Dlatego Polsce tak potrzebne są Patrioty. One akurat są zdolne do strącania rakiet balistycznych w ostatniej fazie lotu, czyli zaraz przed uderzeniem w cel.

Patrioty kojarzone są przede wszystkim z wyrzutniami rakiet, jednak pod tą nazwą kryje się system antyrakietowy. Oprócz wspomnianych wyrzutni są to: radary, stacja łączności, centrala kontroli ognia, generatory prądotwórcze, wozy amunicyjne, pojazdy techniczne, centrum dowodzenia i inne pojazdy wspierające.

W pierwszym etapie Polska nie dostanie rakiet. Portal Defence24.pl spekuluje, że w ramach tej umowy zbudowane i dostarczone Polsce zostaną główne elementu systemu Patriot: elementy dowodzenia, wyrzutni, stacje kontroli ECS, radary sektorowe. Zamówienie nie obejmuje natomiast samych rakiet. Wszystko dlatego, że takie kontrakty realizowane są zwykle przez więcej niż jedną firmę. W tym przypadku pierwszą część kontraktu realizuje firma Raytheon, same rakiety dostarczy zaś Lockheed Martin.

A wszystko za pośrednictwem amerykańskiego rządu. Zaawansowane uzbrojenie, takie jak Patriot, nie może być kupowane przez kraje bezpośrednio od producenta. To rząd USA zamawia uzbrojenie i wyposażenie u rodzimych producentów. Amerykański Departament Obrony już podpisał z Raytheonem pierwszą umowę na Patrioty dla Polski.

Patriot chroni obszar o średnicy od 15 do 45 km, dosłownie strącając rakiety nieprzyjaciela. Polsce proponowany jest stosunkowo tani w eksploatacji pocisk SkyCeptor działający na zasadzie hit-to-kill. W najnowszej wersji systemu Patriot pocisk w momencie wystrzelenie otrzymuje tylko ogólne informacje o trajektorii wrogiej rakiety. Dopiero przed samym uderzeniem uruchamia się radar umieszczony wewnątrz pocisku, który dokładnie wykrywa położenie rakiety nieprzyjaciela. W tej ostatniej fazie udział człowieka jest już zbędny.

Podpisana przez Pentagon umowa z firmą Reytheon przewiduje zakończenie prac do 31 grudnia 2022. Niedługo później pierwsze polskie Patrioty powinny trafić nad Wisłę. Chociaż do 2022 jeszcze sporo czasu, to Partioty pojawiły się u nas już wcześniej. Przyleciały razem z wojskami USA stacjonującymi u nas rotacyjnie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (235)