Pentagon - jeden z najbardziej tajemniczych budynków na świecie

Pentagon to największy na świecie budynek biurowy, który nie jest wieżowcem. Wewnątrz niego znajduje się 28 km korytarzy, zainstalowano w nim 85 000 telefonów, a do budowy całej infrastruktury telefonicznej, elektrycznej i informatycznej zużyto tyle kabli, że można by nimi owinąć Ziemię 4,5 razy. Jest to także najważniejszy obiekt armii USA, w którym podejmowane są wszystkie istotne decyzje wojskowe.

Pentagon - jeden z najbardziej tajemniczych budynków na świecie
Źródło zdjęć: © Wikimedia / David B. Gleason / CC

Budowa tego giganta rozpoczęła się 1. września 1941 roku i trwała zaledwie 16 miesięcy. W ten sposób, kosztem 83 milionów dolarów (według obecnej wartości około 1,3 mld USD), powstał pięciokątny budynek, na który składa się 5 kondygnacji (plus dodatkowo dwie podziemne), a każda z nich ma pięć korytarzy okrążających całą budowlę. Gigant ma 23 metry wysokości i pięć skrzydeł, każde o długości 291 metrów. Do budowy zużyto 620 000 ton piasku, który wydobywany był z przepływającej w pobliżu rzeki Potomak oraz 322 000 m3 betonu. W szczytowym okresie przy budowie pracowało jednocześnie aż 13 000 robotników. Jako ciekawostkę należy przypomnieć fakt, że wykonawca był zmuszony kontraktem do ograniczenia ilości stali w całej konstrukcji – trwała II wojna światowa i USA borykały się z dostępnością tego surowca.

W centralnej części Pentagonu znajduje się ogromny plac o powierzchni 2. 000 m2. Co ciekawe, jest to największa otwarta przestrzeń w armii USA, na której obowiązuje całkowity zakaz noszenia czapek i salutowania. Mimo ogromnej powierzchni (całość ma aż 600 000 m2) przemieszczenie się z jednego punktu budynku, do nawet najbardziej oddalonego miejsca, nie zajmuje więcej niż 7 minut. Poruszanie się po budynku ułatwia 13 wind, 19 schodów ruchomych oraz 131 ciągów zwykłych schodów.

To nie jedyne ciekawe liczby dotyczące Pentagonu. W budynku znajduje się biblioteka, w której zgromadzono ponad 30. 000 woluminów, a także 17 restauracji, 6 kawiarni i o 8 barów szybkiej obsługi. Wśród z nich znajdziemy znane marki jak Mc Donald’s, Pizza Hut, KFC czy Starbucks. Na korytarzach rozlokowano ponad 670 gaśnic, a w pomieszczeniach umieszczono ponad 16 200 punktów świetlnych. Wewnętrzna poczta obsługuje ponad 1 200 000 przesyłek miesięcznie.

Początkowo budynek nie oparł się trwającej wówczas segregacji rasowej. Zaprojektowano zatem osobne jadalnie i toalety dla osób czarnoskórych i białych. Jadalnie dla czarnoskórych zostały umiejscowione w piwnicach budynku, a na każdym piętrze wydzielono toalety z podziałem na płeć i rasę. Prezydent Roosevelt, jeszcze przed otwarciem budynku, nakazał jednak usunięcie wszystkich oznaczeń „tylko dla białych”. i tym samym Pentagon stał się jedynym miejscem w stanie Wirginia, w którym nie przestrzegano przepisów o segregacji rasowej.

W całym budynku znajduje się łącznie 24. toalet. Pracownicy mają też do dyspozycji 691 dystrybutorów bieżącej wody pitnej, a na ścianach zawieszono około 4200 zegarów. Nic w tym dziwnego, gdyż zatrudnienie w Pentagonie sięga 23000 osób oraz dodatkowo 3000 osób obsługi budynku. Część z nich dojeżdża do pracy własnymi samochodami, dlatego oddano do ich dyspozycji 16 parkingów, które łącznie mogą pomieścić ponad 8700 pojazdów. Ci, którzy poruszają się komunikacją miejską, mają do dyspozycji stację metra. Pierwotnie była ona połączona bezpośrednimi schodami z holem głównym budynku, jednak po 11 września 2001 połączenie zamknięto, a schody zlikwidowano. Postarano się także zapewnić pracownikom maksymalnie dużą dostępność światła dziennego. Z tego powodu w budynku znajdują się aż 7754 okna! Pracownicy mogą też korzystać z siłowni oraz specjalnego „Pokoju medytacji i modlitwy”.

Pentagon jest jednym z najbardziej na świecie narażonych na ataki terrorystyczne obiektów. W związku z tym, powołano specjalną służbę bezpieczeństwa o nazwie „Pentagon Force Protection Agency”. W jej skład wchodzą policjanci federalni, żandarmeria wojskowa, technicy, a także służby antyterrorystyczne, wywiadowcze i śledcze. Zaostrzone procedury wprowadzono po wydarzeniach z roku 2001. 11 września 2001, opanowany przez terrorystów samolot linii lotniczych American Airlines, uderzył w jedno ze skrzydeł budynku. W wyniku katastrofy zginęło 125 pracowników Pentagonu oraz 64 pasażerów samolotu.

Pentagon został zbudowany w czasach, w których nie było dostępnych komputerów i tak rozbudowanych systemów łączności jak obecnie. Kiedy zdecydowano się na rozbudowę infrastruktury informatycznej, w budynku położono 270. km nowych kabli oraz zainstalowano 16 serwerowni.

Budynek jest siedzibą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Znajdują się w nim departamenty marynarki, sił powietrznych, Korpusu Piechoty Morskiej, Połączonych Sztabów i Sekretariatu Obrony. Dla ułatwienia przepływu korespondencji, każdy z wydziałów ma swój własny, niezależny kod pocztowy.

LP/JB

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)