Pendrive przestał działać? Włóż go do piekarnika, albo...

Krótkie poddanie temperaturze 800 st. Celsjusza może znacznie wydłużyć żywotność pamięci flash - odkryli tajwańscy naukowcy. To alternatywa dla domowego sposobu ratowania pamięci - za pomocą piekarnika.

Pendrive przestał działać? Włóż go do piekarnika, albo...
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

04.12.2012 | aktual.: 04.12.2012 15:21

Pamięci tego typu stosuje się w komputerach i gadżetach elektronicznych ze względu na to, że są one szybkie, a po odłączeniu zasilania nie traci się przechowywanych na nich danych. Jednak pamięci typu flash zużywają się po ok. 1. tys. cykli zapisu i odczytu. Badacze zaobserwowali, że przy użyciu ciepła można naprawić pamięć i sprawić, że wytrzyma przynajmniej 100 mln cykli.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że podgrzewanie jest w stanie naprawić stare pamięci flash. Jednym z domowych sposobów odzyskania danych z uszkodzonych pamięci flash jest umieszczenie ich (samych kości pamięci, bez obudowy, czy elektroniki sterujące) w piekarniku w temperaturze 25. st. Celsjusza na kilka godzin. Proces ten jest jednak długotrwały i wymaga manipulowania z wyjęciem samej kości pamięci, więc niewiele osób się na to decyduje - podaje portal BBC News.

Badacze z firmy Macronix opracowali na to sposób, modyfikując pamięci i umieszczając źródło ciepła w sąsiedztwie komórek pamięci, które zapisują dane. Okazało się, że krótkie poddawanie działaniu temperatury 80. st. Celsjusza niewielkich grup komórek pamięci przywracało im dawną sprawność.

Ulepszone pamięci są bezpieczne, ponieważ podgrzewaniu ulegają niewielkie obszary w krótkim czasie kilku milisekund. Proces nie wymaga dużych nakładów energii, a więc nie powinien mieć wpływu na długość życia baterii przenośnych gadżetów - zapewniają inżynierowie.

Testy wykazały, że zmodyfikowane pamięci mogą wytrzymać co najmniej 10. mln cykli zapisu. Prawdziwy górny limit jednak nie jest znany, gdyż testy zapisu i odczytu będą trwały miesiącami, nawet w przypadku tak szybkiej technologii flash - podkreślają badacze.

Firma zamierza wprowadzić swoje rozwiązanie na rynek, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy ulepszone pamięci zaczną pojawiać się w gadżetach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)