Pełny raport o przenośności numerów w 2011 roku

Pełny raport o przenośności numerów w 2011 roku

Pełny raport o przenośności numerów w 2011 roku
Źródło zdjęć: © SXC.hu
19.01.2012 08:47

W całym 2011 roku 1,062 mln numerów zmieniło w Polsce sieć. Podobnie jak w poprzednim roku, największym biorcą było P4, a dawcą PTC - wynika z danych i analiz TELEPOLIS.PL.

W IV kwartale Polacy przenieśli 283 tys. numerów - co ciekawe, to tylko o 1 tys. więcej niż w III kwartale, a to IV uznawany jest zawsze za okres "żniw". W całym 2011 roku było to o 200 tys. więcej niż rok wcześniej i 650 tys. więcej niż w 2009 roku.

Operator Przyjął Oddał Bilans
P4 753 tys. 32 tys. +721 tys.
Centertel 116 tys. 325 tys. -209 tys.
Polkomtel 95 tys. 328 tys. -233 tys.
PTC 88 tys. 369 tys. -281 tys.
Pozostali 10 tys. 8 tys. +2 tys.

Kolejny kwartał z rzędu największym beneficjentem przenośności jest P4, który utrzymuje stały udział w numerach przychodzących na poziomie 70%. Najlepiej z "wielkiej trójki" idzie znowu Centertelowi - oddał najmniej, a przyjął najwięcej. Najgorzej - PTC, co do której można zrozumieć, że oddaje najwięcej ze względu na najszybszy sposób rejestracji startera prepaid, ale już nie to, że przyjmuje najmniej.

W październiku swoją działalność zakończył GaduAir. W związku z tym swój numer przeniosło prawie 5 tys. numerów w samym IV kwartale. Są to dość ciekawe dane o kondycji polskich operatorów MVNO, pokazujące ile tak naprawdę aktywnych klientów ma dość prężny wirtualny operator z dobrą ofertą.

Wydaje się, że część klientów GaduAir przeszła do mBank mobile. Operator ten, bez żadnych specjalnych działań marketingowo-ofertowych, zwiększył swój bilans na plus o ponad tysiąc numerów, co nie zdarzało mu się w poprzednich kwartałach. W całym 2011 roku pozyskał netto 2,4 tys. numerów.

W 2011 roku w ujęciu netto ponad 500 numerów pozyskał CenterNet (z którego usług korzystać rozpoczęły spółki z grupy Zygmunta Solorza-Żaka, m.in. dziennikarze Polsatu), Cyfrowy Polsat oraz FM Group. Po około 500 numerów w bilansie straciła Mova, należąca do Grupy Integer.pl oraz Mobilking z Grupy MNI. Pozostali operatorzy zyskiwali bądź tracili po kilkadziesiąt numerów.

Polacy z roku na rok coraz chętniej przenoszą numery między sieciami, są coraz bardziej świadomi swoich praw. Dynamika wzrostu jednak wyraźnie maleje, co pozwala szacować, że w przyszłym roku sieć zmieni zapewne nie więcej niż 1,3-1,4 mln numerów. Ma to związek z kończącą się wojną cenową i stopniowym równaniem ofert sieci Play do trzech największych konkurentów, czyli Orange, Plusa i T-Mobile. Kolejne lata będą stały pod znakiem inwestycji w szerokopasmowy, mobilny Internet (głównie LTE), co może sprawiać, że klienci będą migrowali pomiędzy sieciami być może nawet częściej niż dotychczas, ale bez przenoszenia ze sobą numeru - bo przy tego typu usługach numer ważny nie jest.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)