Pełnia Robaczego Księżyca - pierwsza pełnia na początek wiosny. Sprawdź, kiedy jej wypatrywać

Pełnia Robaczego Księżyca - pierwsza pełnia na początek wiosny. Sprawdź, kiedy jej wypatrywać

Pełnia Robaczego Księżyca - pierwsza pełnia na początek wiosny. Sprawdź, kiedy jej wypatrywać
Źródło zdjęć: © flickr.com | rachel kramer
Adam Bednarek
18.03.2019 17:14, aktualizacja: 18.03.2019 17:27

Już 20 marca rozpocznie się wiosna astronomiczna, a dzień później powitamy wiosnę kalendarzową. Zaczyna się robić coraz cieplej, więc pogoda sprzyja nocnym obserwacjom. Pełnia Robaczego Księżyca już 21 marca.

Wiosna astronomiczna ma związek z nadejściem równonocy wiosennej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dzień, w którym noc oraz dzień trwają 12 godzin. Każdy dzień po równonocy jest dłuższy od poprzedniego. W 2019 roku wiosna astronomiczna rozpocznie się 20 marca.

Zwiastunem wiosny jest nie tylko rosnąca temperatura czy bardziej symboliczne wydarzenia, jak topienie "Marzanny" oraz dzień wagarowicza. Nową porę rozpoczyna Pełnia Robaczego Księżyca - nazywana pierwszą wiosenną pełnią lub, jak kto woli, ostatnią zimową.

Pełnia Robaczego Księżyca - spójrz w niebo 21 marca

Pełnia Robaczego Księżyca ma być widoczna 21 marca około 2:40. Skąd taka nietypowa nazwa zjawiska? Odpowiedź jest prosta. Zauważono, że wraz z nadejściem wiosny zaczynają wychodzić z ziemi robaki.

Inna nazwa pierwszej wiosennej pełni to Klonowa Pełnia. Indianie wraz z początkiem wiosny odnotowali pojawienie się soku w tych drzewach.

Niebo w marcu. Co obserwować?

W najbliższych dniach widoczny będzie Oriona oraz Syriusz - najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie. Wiosna to czas obserwacji Marsa, Jowisza i Saturna. Z kolei Merkurego najlepiej wypatrywać już pod koniec wiosny, czyli w czerwcu.

Osoby, które wolą podziwiać deszcze meteotytów, zapewne nie mogą doczekać się kwietnia. Właśnie wtedy możemy obserwować Lirydy - a konkretnie pomiędzy 16 a 25 kwietnia, natomiast maksimum roju trwa między 21 a 22 kwietnia. Lirydy nie należą jednak do specjalnie aktywnego deszczu meteorów. Podczas największej aktywności będziemy mogli zaobserwować zaledwie 18 zdarzeń w ciągu godziny, czyli niewiele.

Wiosna 2019 – pogoda na pierwsze dni wiosny

Aby nocne obserwacje były owocne pomóc musi pogoda. Jaka jest zapowiadana w najbliższych dniach?

Pierwszy dzień wiosny zapowiada się deszczowo. Prognozy zapowiadają opady w centralnej oraz północnej części kraju. W czwartek 21 marca najchłodniej będzie w Zakopanem, gdzie odnotujemy 8 st. C. Najwyższą temperaturą będą cieszyć się mieszkańcy zachodniej części kraju. W Zielonej Górze termometr wskażą nawet 14 st. C.

O wiele lepiej zapowiada się pogoda na pierwszy wiosenny weekend. W sobotę niewielkie opady deszczu mogą pojawić się w północnej części kraju, a na termometrach zobaczymy o 9 st. C na południu kraju, do nawet 18 st. C w zachodniej i centralnej w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)