Pełnia i zaćmienie Księżyca tego samego dnia. Kiedy obejrzeć?

W tym miesiącu poza pełnią Księżyca, zobaczymy również jego zaćmienie. To rzadkie, ale bardzo efektowne zjawisko, które łatwo obserwować gołym okiem. Kiedy będzie można oglądać zaćmienie Księżyca i ile potrwa?

Pełnia i zaćmienie Księżyca tego samego dnia. Kiedy obejrzeć?
Źródło zdjęć: © iStock.com

Lipiec zaczął się spektakularnie dla wszystkich miłośników astronomii. 2 lipca mogliśmy obserwować całkowite zaćmienie Słońca, a już niedługo będziemy mogli zobaczyć na żywo aż dwa niezwykłe zjawiska – pełnię i zaćmienie Księżyca, które wypadają tego samego wieczora. Warto przygotować się na obserwację nocnego nieba już 16 lipca.

Zaćmienie Księżyca w lipcu

Zaćmienie Księżyca rozpocznie się we wtorek 16 lipca 2019 o godz. 18:42 a zakończy się na krótko przed 23:00. W tym czasie zaćmienie przejdzie przez kilka faz. W początkowej będziemy mogli oglądać półcieniowe zaćmienie, które przejdzie o godz. 20:01 w częściowe. Kulminacyjny moment nastąpi w okolicy 21:30.

Nie będzie to jednak zjawisko całkowitego zaćmienia, co oznacza, że przez cały czas tarcza Księżyca będzie chociaż w części widoczna. Niemniej warto obserwować wydarzenie, ponieważ zaćmienie wypada tego samego dnia, co pełnia Księżyca.

Zobacz też: Wylądował na Księżycu. Nie powiedział tego NASA, by nie siać paniki

Na czym polega zaćmienie Księżyca?

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy Słońca i Ziemia znajdują się w jednej linii, a będący w pełni Księżyc wejdzie w linię cienia rzucanego przez naszą planetę. Wyróżnia się różne typy zaćmienia, ze względu na to, jaki cień rzuca Ziemia:

  • całkowity,
  • półcień.

Burzowy Księżyc – Księżyc w pełni w lipcu

Lipcowa pełnia Księżyca jest o tyle ciekawa, że zwykle występuje w najbardziej burzowym okresie w roku. Stąd też jej potoczna nazwa – Burzowy Księżyc. Nazwy pełni Księżyca wywodzą się z kultury Rdzennych Amerykanów, ale do dzisiaj są używane również przez naukowców NASA.
Inna nazwa lipcowej pełni to Brykający lub Jeleni Księżyc, która nawiązuje do tego, że lipiec jest czasem, kiedy jelenie osiągają pełną dojrzałość, a ich poroże jest najbardziej okazałe. Jeżeli jesteście zainteresowani, jak wygląda historia nazw pełni w innych miesiącach roku, to pisaliśmy o tym jakiś czas temu tutaj.

Chociaż pełnia Księżyca wypada raz w miesiącu, to zaćmienie jest znacznie rzadszym zjawiskiem. Jeżeli pogoda dopisze, zachęcamy do oglądania Księżyca 16 lipca. Pełnia i zaćmienie będą widoczne gołym okiem, ale możecie skorzystać również z lornetki czy teleskopu.

wiadomościnasaksiężyc

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)