Pegasus gdzieś tam czyha. Można go uniknąć na kilka sposobów
Politycy, dziennikarze, obrońcy praw człowieka, prawnicy czy aktywiści publiczni – wszyscy padli już ofiarą postrachu smartofnów. Pegasus może jednak znaleźć się na czyimkolwiek urządzeniu. Istnieje kilka sposobów, aby ustrzec się przed szpiegowskim oprogramowaniem.
Pegasus może zostać wykorzystany do szpiegowania każdego użytkownika smartfonu, zarówno z systemem Android, jak i iOS od Apple. Dyrektor Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) w firmie Kaspersky – przygotował zestaw zaleceń, które podpowiedzą użytkownikom urządzeń mobilnych jak ochronić je przed Pegasusem oraz innymi zaawansowanymi mobilnymi cyberzagrożeniami.
Ponowne uruchamianie telefonu
Ekspert z Kaspersky Lab Polska wskazuje, że przede wszystkim, każdego dnia należy ponownie uruchamiać swoje urządzenie mobilne. Ponowne uruchomienie pomaga je "wyczy ścić". Tym samym atakujący będą musieli nieustannie infekować urządzenie Pegasusem – a to znacznie zwiększy prawdopodobieństwo wykrycia ataku.
Aktualizacja oprogramowania
Aktualizacja urządzenia mobilnego i instalacja najnowszych poprawek łata luki w zabezpieczeniach, które są wykorzystywane do zainfekowania telefonu. Pegasus może być bardziej niebezpieczny dla starszych smartfonów, które nie otrzymują się aktualizacji oprogramowania.
Unikanie niebezpiecznych linków
Nie klikaj odnośników otrzymywanych w podejrzanych wiadomościach. Niektórzy klienci Pegasusa wykorzystują exploity wymagające jednego kliknięcia. Są one dostarczane w formie wiadomości, niekiedy SMS-ów, ale mogą być również rozprzestrzeniane za pośrednictwem komunikatorów internetowych, a nawet poczty e-mail.
Stosowanie połączenia VPN
Połączenie VPN utrudnia atakowanie użytkowników na podstawie ich ruchu internetowego. Podczas zakupu subskrypcji VPN należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak ugruntowana pozycja serwisów, czy brak wymogu podawania informacji rejestracyjnych.
Stosownie aplikacji bezpieczeństwa
Zainstalowanie aplikacji bezpieczeństwa może zapobiec zainfekowaniu urządzenia lub ostrzec przed próbą ataku. Podmioty wykorzystujące Pegasusa, aby utrzymać szkodnika na urządzeniu, często uciekają się do łamania zabezpieczeń atakowanego urządzenia. Dodatkowa ochrona może pomóc zdiagnozować nasz smartfon oraz ustalić, czy jest on wolny od oprogramowania szpiegowskiego. Istnieje już specjalne narzędzie do sprawdzenia czy Pegasus szpiegował twój telefon.
Wymiana urządzenia na nowe
Starsze urządzenia często nie są już aktualizowane, przez co ich zabezpieczenia mogą nie być wystarczające, by uchronić je przed Pegasusem. Wymiana smartfonu na nowy podnosi szansę na uniknięcie zainfekowania. Dodatkowo zwalnia to użytkownika przed obawą, że jego stary telefon mógł być już szpiegowany. Warto przy tym zmienić hasła do kont używanych w nowym urządzeniu.