Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera

Pecet na odległość - zdalny dostęp do komputera
Źródło zdjęć: © PC World
29.06.2010 11:00, aktualizacja: 29.06.2010 13:35

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do komputera, który umieszczony jest w innym pomieszczeniu a nawet w innym budynku skorzystaj z odpowiednich narzędzi. Jeżeli je zainstalujesz i skonfigurujesz będziesz mógł pracować na zdalnym pececie tak, jakby stał na twoim biurku

Możliwość zdalnego korzystania z komputera przydaje się nie tylko administratorom sieci komputerowych, którzy instalują poprawki, rozwiązują kłopoty użytkowników i kontrolują ich pracę nie opuszczając swojego biurka. Za pomocą połączenia na odległość można kopiować pliki między pecetem w pracy i w domu, zainstalować koledze mieszkającemu w innym mieście drukarkę i pomóc rodzicom w konfiguracji komunikatora.

Aby skorzystać z funkcji dostępu trzeba odpowiednio skonfigurować system operacyjny bądź zainstalować specjalną aplikację. Oferta darmowych narzędzi jest dość szeroka. Pokażemy, jak skorzystać z najpopularniejszych.

1. Zdalne zarządzanie za pomocą LogMeIn

  1. Otwórz w przeglądarce stronę www.logmein.com. Kliknij łącze LogMeIn Free w prawej dolnej części okna, na zakładce Products sekcji For Personal Use. Wybierz przycisk Download Now. Uzupełnij pola formularza danymi i zaakceptuj je przyciskiem Continue. Odbierz pocztę i kliknij link aktywujący utworzone konto.
Obraz
© Rys.1 Aby połączyć się za pomocą LogMeIn, niezbędne jest podanie kodu dostępu (fot. PC World)
  1. Zaloguj się do serwisu. Kliknij Add this computer. W kolejnym oknie wybierz Download now, a następnie przycisk Uruchom. Wpisz dwukrotnie kod dostępu umożliwiający połączenie z komputerem (rys.1). Zapamiętaj go, kodu nie można uzyskać z serwisu LogMeIn. Kliknij Next i ponownie Next. Zakończ instalację przyciskiem Finish i zamknij okno komunikatu wybierając OK.
  1. Aby uzyskać zdalny dostęp do skonfigurowanego komputera otwórz w przeglądarce stronę LogMeIn i zaloguj się.

Dostęp uruchomisz po kliknięciu przycisku Remote control (rys.2), kolejne komputery dodasz do swojej sieci wybierając Add computer.

Obraz
© Rys.2 Dodawanie komputerów w serwisie LogMeIn (fot. PC World)
  1. Wpisz nazwę użytkownika oraz hasło i zaloguj się za pomocą przycisku Login. Po chwili w oknie przeglądarki pojawi się pulpit kontrolowanego komputera a po lewej stronie okna oraz u góry dostępne będą narzędzia do zarządzania (rys.3). Możesz uzyskać informację o zdalnym komputerze, współdzielić z nim pliki i pulpit, czatować z jego użytkownikiem. Jednym kliknięciem sprawdzisz konfigurację i w razie potrzeby zmodyfikujesz ją.
Obraz
© Rys.3 Sesja LogMeIn Free. Kliknij, aby powiększyć (fot. PC World)

Bezpłatna wersja LogMeIn ma kilka ograniczeń, nie pozwala na przykład współdzielić i przesyłać plików oraz współdzielić pulpitu. Dane pomiędzy komputerami można przekazywać jedynie za pomocą schowka. 2. LogMeIn Hamachi - sposób na współdzielenie plików

  1. Otwórz stronę LogMeIn i wybierz LogMeIn Hamachi w sekcji For Business Use. Jeżeli nie jesteś zalogowany, zaloguj się w serwisie, jeżeli nie masz jeszcze konta, utwórz je. Kliknij przycisk Get Started, a następnie Download now. Po zainstalowaniu klienta, wybierz łącze After installation, go to My Networks.
  1. Oprogramowanie powinno być zainstalowane na każdym pececie, który zostanie podłączony do wirtualnej sieci. Kliknij Add Client, łącze Deploy LogMeIn Hamachi² to remote computer(s) i przycisk Continue (rys.4).
Obraz
© Rys.4 Zdalna instalacja klienta polega na przesłaniu linka (fot. PC World)
  1. Uzupełnij pole opisu i przejdź dalej za pomocą Continue. Na stronie zostanie wyświetlony link, który musisz przesłać do wszystkich komputerów, które będą korzystały ze wspólnej sieci. Po odebraniu wiadomości na danym pececie, kliknij przesłane łącze, zaznacz pole "I have received this link from a trusted source" i wybierz przycisk Continue. Zainstaluj klienta.
  1. Po zakończeniu instalacji na wszystkich komputerach, kliknij My Networks i Add Network. Wybierz typ sieci (rys.5) i przejdź dalej za pomocą Continue. Jeżeli chcesz zabezpieczyć dostęp do sieci hasłem, zaznacz "A password is required to join this Network" i zdefiniuj je. Na koniec kliknij Finish.
Obraz
© Rys.5 Hamachi pozwala na stworzenie różnego typu połączeń (fot. PC World)
  1. Aby połączyć się z siecią musisz znać jej ID. Kliknij Edit obok nazwy sieci na karcie My Networks. Przepisz numer z pola ID (nie pomyl identyfikatora sieci z identyfikatorem komputera).

Na komputerze, który chcesz dodać do sieci kliknij w oknie Hamachi Dołącz do istniejącej sieci, wpisz ID oraz hasło. Kliknij Dołącz, Tak i OK. Jeżeli połączenie z siecią wymaga akceptacji, w serwisie LogMeIn, w sekcji NETWORK wybierz Join Requests, zaznacz pole Accept i kliknij Save (rys.6).

Obraz
© Rys.6 Aby uzyskać dostęp do sieci niezbędna jest akceptacja żądania w serwisie (fot. PC World)
  1. Udostępnij zasoby tak, jakbyś robił to w sieci lokalnej. Kliknij prawym przyciskiem myszy w oknie klienta Hamachi nazwę peceta, do którego dostęp chcesz uzyskać i z menu kontekstowego wybierz Przeglądaj (rys.7).
Obraz
© Rys.7 Klient Hamachi oferuje polski interfejs (fot. PC World)

Aby otworzyć zawartość, potrzebna będzie jeszcze nazwa konta użytkownika oraz hasło uprawniające do przeglądania zasobów. Za pomocą funkcji czatu pomiędzy komputerami można też prowadzić rozmowę. 3. Konfiguracja i używanie UltraVNC

UltraVNC nie wymaga korzystania z dedykowanego serwisu internetowego. Wystarczy zainstalować program, skonfigurować go i rozpocząć pracę. Instalator składa się z modułu serwera do instalacji na komputerze zarządzanym oraz Viewera przeznaczonego dla zarządzającego. Minus tego rozwiązania jest taki, że trzeba znać adres IP sterowanego komputera co uniemożliwia pełna automatyzację połączenia.

Swój adres IP poznasz z pomocą serwisu twojeip.wp.pl

  1. Zainstaluj UltraVNC na komputerach, pomiędzy którymi zestawione będzie połączenie. Jeżeli chcesz by działało w obydwie strony na każdym z nich umieść moduł serwera i Viewera. Serwer nie zaakceptuje połączeń jeżeli nie zdefiniujesz hasła. Na ekranie pojawi się okno konfiguracyjne (rys.8).
Obraz
© Rys.8 Serwer UVNC do działania wymaga zdefiniowania hasła (fot. PC World)
  1. Wpisz hasło w pole VNC Password w sekcji Authentication. Możesz też zdefiniować inne hasło umożliwiające jedynie podgląd. Umieść je w polu View-Only Password. Jeżeli chcesz możesz skorzystać z mechanizmu kont użytkowników wbudowanych w system. W takiej sytuacji zaznacz Require MS Logon. Kliknij OK.
  1. Na zdalnym pececie uruchom Viewera. W pole VNC Serwer: wpisz adres IP serwera i kliknij przycisk Connect. Pole Password uzupełnij hasłem dostępu i wciśnij [ENTER].
Obraz
© Rys.9 Transfer plików za pomocą UltraVNC. Kliknij, aby powiększyć (fot. PC World)
  1. Na ekranie pojawia się udostępniany przez serwer pulpit. Można na nim pracować tak, jak na lokalnym komputerze. Aby kopiować pomiędzy pecetami pliki (rys.9) należy kliknąć przycisk Open File Transfer? widoczny na pasku narzędziowym.

Jak sprawdzić adres IP

Zdalne połączenie wymaga w większości przypadków podania adresu IP komputera, na którym uruchomiony jest moduł serwera.

Obraz
© Rys.10 Odczyt adresu IP. Kliknij, aby powiększyć (fot. PC World)

Aby sprawdzić ten adres wpisz w pole Uruchom polecenie command, a następnie w oknie Wiersza poleceń użyj komendy ipconfig. Adres IP odczytasz w linii Adres IPv4 (rys.10). 4. Zdalna praca za pomocą TeamViewer

  1. W trakcie instalacji TeamViewer podaj hasło dostępu umożliwiające zarządzanie. Możesz także zdecydować, czy zdalny dostęp będzie bez możliwy żadnych ograniczeń, czy też każdą operację trzeba będzie potwierdzić (rys.11). Skonfiguruj program na wszystkich komputerach.
  1. Po uruchomieniu aplikacji zobaczysz identyfikator oraz hasło, które należy podać, by połączyć się z komputerem. Wpisz je na drugim komputerze w pole Iden. Wybierz rodzaj sesji. Zdalne wsparcie oznacza, że będziesz zarządzał innym pecetem, Prezentacja natomiast, że chcesz przesłać obraz swojego pulpitu. Jeżeli zamierzasz przesłać pliki zaznacz Transfer pliku, a jeżeli utworzyć sieć - VPN. Kliknij Połącz z partnerem.
Obraz
© Rys.11 TeamViewer może wymagać potwierdzenia wykonania każdej operacji (fot. PC World)
  1. Uzupełnij pole hasłem i wybierz Zaloguj się. Po chwili na ekranie pojawi się okno wyświetlające zawartość zdalnego systemu (rys.12). Na pasku u góry okna zgrupowane są funkcje programu. Do kopiowania danych przeznaczone jest narzędzie Transfer pliku, po kliknięciu menu Działania można na przykład zmienić kierunek zarządzania i zrestartować zdalny komputer, pod poleceniem Widok kryją się opcje zmiany jakości obrazu i rozdzielczości ekranu.

TeamViewer umożliwia również uruchamianie połączeń konferencyjnych i rozmów głosowych, odpowiednie do tych celów narzędzia znajdziesz w Audio/Video. Jeżeli chcesz natomiast skonfigurować VPN kliknij Dodatki.

Zdalny dostęp w Viście i Windows 7

Funkcje umożliwiające zdalny dostęp i zarządzanie wbudowane są w Windows XP, Vistę i 7. Upewnij się, że system akceptuje połączenia dostępu. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Komputer na pulpicie i wybierz polecenie Właściwości. Kliknij łącze Ustawienia zdalne. Na karcie Zdalny zaznacz opcję Zezwalaj na połączenia z komputerów z dowolną wersją. lub lepiej bardziej bezpieczną: Zezwalaj na połączenia tylko z komputerów... (rys.12) i skonfiguruj uprawnienia dostępu. Kliknij OK. Jeżeli nie korzystasz z tej funkcji wyłącz ją.

Obraz
© Rys.12 Włączanie zdalnego pulpitu w Windows (fot. PC World)

Aby uruchomić połączenie w pole Uruchom wpisz Podłączanie pulpitu zdalnego. Jeżeli klikniesz Opcje uzyskasz dostęp do zaawansowanej konfiguracji narzędzia. Dla przykładu na karcie Zaawansowane można zdefiniować połączenia do komputerów ukrytych w innych sieciach lokalnych.

Na karcie Ogólne w pole Komputer wpisz adres IP zdalnego systemu. Poniżej umieść nazwę konta użytkownika, który ma uprawnienia do połączenia. Kliknij Podłącz i wprowadź hasło. Uwaga jeżeli na zdalnym komputerze pracuje jakaś osoba zostanie ona wylogowana.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)