PE: unijny pakiet reform sektora telekomunikacji zatwierdzony

PE: unijny pakiet reform sektora telekomunikacji zatwierdzony

PE: unijny pakiet reform sektora telekomunikacji zatwierdzony
Źródło zdjęć: © WP.PL
24.11.2009 17:38, aktualizacja: 25.11.2009 09:49

Parlament Europejski zatwierdził dziś formalnie unijny pakiet reform sektora telekomunikacji przedstawiony przez Komisję w listopadzie 2007 r. Za przyjęciem pakietu była zdecydowana większość posłów, niezależnie od przynależności partyjnej.

Reformy te oznaczają dla 500 mln obywateli UE większą możliwość wyboru wynikającą ze wzrostu konkurencyjności, większy zasięg szybszych szerokopasmowych sieci internetowych w całej Europie oraz umocnienie prawa do prywatności w stosunkach z operatorami telekomunikacyjnymi.

Konsumenci będą mogli skorzystać z szeregu nowych praw, takich jak prawo do zmiany operatora sieci stacjonarnej lub komórkowej w ciągu jednego dnia roboczego przy zachowaniu swojego numeru; prawo do lepszej informacji na temat wybieranych przez nich usług czy też prawo do informacji na temat naruszenia bezpieczeństwa danych przez ich operatora. Operatorzy muszą również oferować konsumentom możliwość podpisania umowy na najwyżej 12 miesięcy.

Na mocy nowych unijnych przepisów krajowe organy ds. telekomunikacji będą mogły ustanawiać minimalne progi jakości usług transmisji za pośrednictwem sieci, promując tym samym "neutralność sieci" dla obywateli Europy. Ponadto dzięki reformie zostaną potwierdzone i umocnione podstawowe prawa konsumentów dotyczące dostępu do internetu. Nowy przepis dotyczący wolności w sieci, uwzględniony w pakiecie na wniosek Parlamentu Europejskiego, stanowi, że w świetle podstawowych praw obywateli UE, w tym prawa do prywatności, władze krajowe nie mogą ograniczać dostępu do sieci ze względów porządku publicznego, chyba że wcześniej przeprowadzono sprawiedliwą i bezstronną procedurę oraz dokonano skutecznej i terminowej kontroli sądowej.

Dzisiejsze zatwierdzenie reformy przez Parlament Europejski jest wynikiem porozumienia politycznego osiągniętego 5 listopada między negocjatorami Parlamentu, Rady i Komisji. Dzięki temu reforma sektora telekomunikacji będzie mogła wejść w życie w grudniu tego roku. Państwa członkowskie mają następnie 18 miesięcy na wdrożenie nowych przepisów do prawa krajowego w dziedzinie telekomunikacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)