PayPal zwiększa opłaty za przeliczanie waluty

Największy serwis na świecie specjalizujący się w płatnościach online zwiększa opłaty. Chodzi o przewalutowanie pieniędzy, jeśli opłacamy coś w innej walucie niż ta, która jest domyślnie na koncie PayPal czy powiązanych metodach płatności (np. karty debetowe).

PayPal zwiększa opłaty za przeliczanie waluty
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Kilka dni temu na łamach stron serwisu PayPal udokumentowane zostały nowe aktualizacje zasad. W przypadku przeliczania walut podnosi się opłata jaką musimy uiścić. Do tej pory było to 2,5%, a już niedługo próg będzie wynosił 3,0%. Opłata odnosi się do obowiązującego kursu i go nieznacznie podnosi.

PayPal z prowizją 3,0% zamiast 2,5%

Chcemyzapłacić przez PayPal np. 10 USD za jakąś usługę elektroniczną firmie z USA. Przyjmijmy, że kurs, na który powołuje się PayPal wynosiłby w danym momencie 3,95 złotych za jednego dolara. W takim razie płacimy nie samo 10 x 3,95, a 10 x (3,95 + 3% x 3,95), czyli konkretnie 40,69 złotego (przy starym przeliczniku 2,5% byłoby to 40,49 złotego). Jak widzimy nie są to ogromne zmiany, chociaż im transakcja wyższa, tym 3% będzie realnie większą ilością pieniędzy (w końcu w PayPal nie mamy stałej opłaty np. 2 zł od każdego przewalutowania, a procentową).

Obraz
© PayPal

Jest jeszcze przypadek (tej opłaty nie zmieniono), kiedy sprzedający nie zgodził się na poniesienie części opłaty za przeliczenie waluty. Wtedy nasz przelicznik to nie 3% (czy stare 2,5%), ale 4%. Wracając do przykładu z transakcją na 10 dolarów (i przykładowym kursie 3,95 złotych za dolara), całość pobranych od nas pieniędzy wyniosłaby 41,08 złotego. Dla uzupełnienia możemy dodać, że czyste przewalutowanie, tylko po samym kursie (gdyby PayPal nie pobierał żadnych opłat) wynosiłoby 39,50 złotych.

Zamiany wchodzą w życie od 21 października 2019 roku. Oczywiście właściciele kont PayPal nie muszą wykonywać żadnej akcji. Nowy cennik przewalutowania automatycznie wejdzie w życie.

paypalprowizjaopłaty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)