Patogen "zjada" nasze kości. Towarzyszy nam od tysięcy lat

Gruźlica zwykle występuje w płucach, ale istnieje bardzo stara odmiana patogenu, która specjalizuje się w rozprzestrzenianiu się w kościach i uszkadzaniu ich od wewnątrz.

Wirus
Wirus
Źródło zdjęć: © YouTube.com

Najnowsze odkrycie naukowców zostało opisane na łamach Cell. Degeneracja kręgosłupa spowodowane przez gruźlicę zostało zidentyfikowane już w mumiach egipskich sprzed 9000 lat. Obecnie tylko około 2 procent wszystkich zakażeń patogenem w USA dotyczy gruźlicy szkieletowej lub choroby Potta.

Jednak coś dziwnego wydarzyło się podczas wybuchu gruźlicy w połowie 2000 roku w Karolinie Północnej. W epicentrum tej epidemii znajdowała się osoba, która najwyraźniej zaraziła się gruźlicą w Wietnamie. Spośród sześciu osób, u których gruźlica rozprzestrzeniła się poza płuca, u czterech dotarła aż do ​​kości.

Ten anomalnie wysoki współczynnik zakażeń gruźlicą szkieletową spędzał sen z oczu kilku amerykańskich epidemiologów z Duke University. Badaniami przewodził Jason Stout, który połączył siły z genetykiem molekularnym, Davidem Tobinem.

Tobin zaproponował zbadanie próbek pobranych od osób zakażonych podczas tej niezwykłej epidemii gruźlicy. Dzięki temu mieli nadzieję dowiedzieć się, co sprawia, że ​​niektóre rodzaje gruźlicy bardziej rozprzestrzeniają się w ludzkim ciele niż inne typy patogenu. Naukowcy następnie porównali sekwencję genetyczną szczepu gruźlicy odpowiedzialnego za wybuch epidemii w Karolinie Północnej z 225 innymi.

Odkryli, że epidemia była spowodowana przez szczep linii 1, który był jedną z najwcześniej pojawiających się form gruźlicy - atakującej kości. Naukowcy zsekwencjonowali również 3236 różnych szczepów i odkryli, że wszystkie współczesne mają wyciszony gen EsxM, który z jednej strony wycisza chorobę poza płucami, ale jednocześnie sprawia, że może ona agresywniej atakować właśnie ten organ.

Zobacz też: Naukowcy odkryli nowego wirusa. Jest inny niż wszystko, co do tej pory widzieli [Wideo]

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)