Partia Piratów wejdzie do europarlamentu

Partia Piratów wejdzie do europarlamentu

Partia Piratów wejdzie do europarlamentu
Źródło zdjęć: © Wikipedia
08.06.2009 10:36, aktualizacja: 08.06.2009 16:16

Szwedzka Partia Piratów wprowadzi
deputowanych do Parlamentu Europejskiego, natomiast
socjaldemokraci oraz centroprawica utrzymali wynik z 2004 roku -
wynika z sondażu, przeprowadzonego w niedzielę przez telewizję
publiczną w Szwecji.

Partia Piratów, walcząca przede wszystkim o ochronę prywatności internautów oraz swobodę dzielenia się plikami przez internet, otrzymała - zgodnie z badaniem - 7,4 proc. głosów.

Socjaldemokraci zdobyli największe poparcie, a więc 25,1 proc. Centroprawicowa Umiarkowana Partia Koalicyjna, tworząca koalicję rządzącą, ma 18,5 proc. zwolenników.

Partia Ochrony Środowiska - Zielonych zyskała 11,5 proc., a więc niemal podwoiła swój wynik z ostatnich wyborów parlamentarnych.

Obraz

Partia Lewicy natomiast straciła w porównaniu z ostatnim głosowaniem i otrzymała 5,7 proc. poparcia. W 200. roku głosowało na nią 12,8 proc. Szwedów.

Cztery partie rządzącego bloku centroprawicowego otrzymały w sumie 40,8 proc. głosów. Trzy partie opozycji - 42,3 proc.

Sondaż nie przedstawiał podziału przypadających Szwecji w europarlamencie 1. mandatów.

Ugrupowanie założone zostało w styczniu 200. r. Jego liczebność szybko rosła, przyciągając osoby niezadowolone z wprowadzenia w Szwecji przepisów antypirackich. Popularność partii gwałtownie wzrosła w kwietniu br., tuż po wyroku w głośnej sprawie przeciw twórcom serwisu The Pirate Bay (czterej administratorzy strony zostali skazani na rok więzienia i grzywny).

Partia dąży do fundamentalnej reformy prawa autorskiego, zniesienia systemu patentowego i poszanowania prywatności obywateli. Na stronie internetowej partii czytamy: "Nie tylko uważamy te cele za szczytne, ale wierzymy, że ich osiągnięcie jest realne na gruncie europejskim. Przesłanki, które doprowadziły do sformowania Partii Piratów w Szwecji są obecne w całej Europie".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)