Pandemia w Rosji. Kody QR i ograniczenia do 2024 roku

Pandemia w Rosji. Kody QR i ograniczenia do 2024 roku

Pandemia w Rosji. Kody QR i ograniczenia do 2024 roku
Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrey Rudakov
Adam Gaafar
17.11.2021 19:46

W związku z ciężką sytuacją epidemiczną w Rosji, opracowano projekty ustaw o wprowadzeniu kodów QR, pełniących rolę paszportów covidowych. W międzyczasie naczelna lekarz sanitarna kraju podjęła decyzję o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń związanych z pandemią do 2024 roku.

Jak informują rosyjskie media, kody QR mają obowiązywać w miejscach publicznych: lokalach gastronomicznych i usługowych, instytucjach kultury oraz sklepach. Zostaną wprowadzone także w transporcie. Zgodnie z projektem ustaw niezaszczepieni obywatele będą mieli zakaz wstępu do tych miejsc (z wyjątkiem sklepów spożywczych). Bez kodu nie będzie można kupić biletów lotniczych oraz udać się w rejs międzynarodowy lub międzymiastowy.

Rosja przedłuża ograniczenia o kilka lat

Kody QR mają pełnić rolę paszportów covidowych. Ustawy nie zostały jeszcze przyjęte, ale już teraz wiadomo, że pełna lista miejsc, w których będą potrzebne kody, zostanie zatwierdzona przez administracje regionów. Oznacza to, że na niektórych obszarach mogą obowiązywać surowsze zasady niż w innych.

Na poziomie państwowym szykowane są jednak ograniczenia, które nie dadzą zbyt dużego wyboru osobom niezaszczepionym. Kreml tłumaczy podjęcie tych drastycznych kroków koniecznością zahamowania transmisji koronawirusa, który powoduje w Rosji setki zgonów dziennie. Należy nadmienić, że decyzją lokalnych władz kody QR obowiązują już w niektórych częściach kraju.

Tymczasem naczelna lekarz sanitarna kraju, szefowa Rospotrebnadzoru Anna Popowa, poinformowała o przedłużeniu obecnych ograniczeń związanych z pandemią do 2024 roku. Cytowany przez agencję Interfax rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał, że władze popełniły błąd, jeśli chodzi o wstępne prognozy dotyczące zakończenia pandemii.

– Na początku myśleliśmy, że skończy się ona za sześć miesięcy, może za rok. Teraz widzimy, że myliliśmy się w naszych obliczeniach. Wkrótce miną dwa lata tej pandemii i jak dotąd nie widać jej kresu – powiedział Pieskow. Wyjaśnił, że do tej pory ograniczenia musiały być okresowo rozszerzane.

– Sanepid podjął taką decyzję (o przedłużeniu ograniczeń - red.), aby nie odnawiać restrykcji za każdym razem. Zawsze można je odwołać, jeśli pandemia skończy się szybciej. Dlatego uważam, że jest to rozwiązanie czysto techniczne – powiedział rzecznik Kremla. Jednocześnie zaapelował do rosyjskich polityków o pilne uchwalenie ustaw o kodach QR.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie