"Pan Tadeusz" w Google Doodle z okazji rocznicy pierwszego wydania utworu [28.06.19]

Google Doodle upamiętnił pierwszą rocznicę wydania naszej epopei narodowej. Dzisiaj, 28 czerwca mija 185 lat od momentu wydania "Pana Tadeusza" Mickiewicza po raz pierwszy. Przypominamy krótko, jak wyglądały przygotowania do wydania utworu.

"Pan Tadeusz" w Google Doodle z okazji rocznicy pierwszego wydania utworu [28.06.19]
Źródło zdjęć: © google

28.06.2019 12:10

"Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie" Adama Mickiewicza jest od lat obowiązkową lekturą w szkołach, a w 2014 został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Po raz pierwszy zostały wydany w Paryżu w dwóch tomach 28 czerwca 1834 roku. Z okazji 185. rocznicy utwór oraz autor zostali upamiętnieni przez Google Doodle.

"Pan Tadeusz" w Google Doodle

Google Doodle to tymczasowa zmiana logo wyszukiwarki Google. Tym sposobem firma chce oddać osobom lub wydarzeniom. Tym razem polska epopeja narodowa doczekała się własnej grafiki. Zmiana logo w polskiej wyszukiwarce następuje zazwyczaj z okazji świąt świeckich, jak: Sylwester i Nowy Rok oraz Walentynek, Dnia Matki, Dnia Dziecka, Dnia Nauczyciela czy innych corocznych wydarzeń. Jednak również wielu sławnych Polaków czy wydarzeń historycznych (np. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości) doczekały się swojego logo dzięki Google Doodle.

"Pan Tadeusz" - okoliczności powstania utworu

Józef Bohdan Zaleski, przyjaciel Adama Mickiewicza, opowiadał, że pomysł "poematu sielskiego" powstał w 1831 roku. Poeta przebywał wtedy w Wielkopolsce, a inspiracją dla utworu miał być domek szlachecki, w którym Mickiewicz przebywał. Właściciel wsi Łukowo, Józef Grabowski, utrzymywał później, że to właśnie w jego miejscowości powstały pierwsze fragmenty "Pana Tadeusza", ale brakuje na to potwierdzonych dowodów.

Zobacz także Telefon od Adama Mickiewicza

Badacze przypuszczają jednak, że w tamtym okresie Mickiewicz napisał wersy zawierające opis Soplicowa. Prawdopodobnie, poeta wstrzymał prace nad "Panem Tadeuszem" potem na kilkanaście miesięcy. Jednak w grudniu 1832 roku, gdy przybywał w Paryżu, napisał list do przyjaciela z informacją o rozpoczętych intensywnych pracach nad utworem. Zakończenie pracy Mickiewicz ogłosił 13 lutego 1834 roku. Rękopis przekazano do druku, a dzisiaj znaleźć go możemy w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Adam Mickiewiczpan tadeuszgoogle doodle
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)