Pamiętasz go? 30 lat temu ten pierwszy laptop zapoczątkował rewolucję
W kwietniu 1985 roku Toshiba wprowadziła na rynek pierwszego seryjnego laptopa na świecie. Model T1100 stał się obiektem pożądania każdego ówczesnego maniaka komputerowego.
29.04.2015 | aktual.: 29.04.2015 11:25
W połowie lat 80-tych ubiegłego wieku komputery były stacjonarnymi urządzeniami, które ograniczały swobodę poruszania się ze względu na swój rozmiar i wagę. Pracownicy dużych firm mogli tylko pomarzyć o możliwości zabrania ze sobą urządzenia w podróż, czy na spotkanie z klientem.
Gdy Robert Zemeckis zaprezentował światu swój hit „Powrót do przyszłości”, Toshiba zamiast cofać się, poszła o krok dalej i przedstawiła światu swój pierwszy seryjny laptop.
Jak prezentowały się jego możliwości? Z dzisiejszej perspektywy wydawać by się mogło, że nie oferował nic szczególnego. Należy jednak pamiętać, że w 198. roku procesor Intel 80C88 o taktowaniu 4.77 MHz, 256KB pamięci operacyjnej, wyposażony w stację dyskietek i system DOS 2.11 wzbudzały niedowierzanie ówczesnych konsumentów.
Pomimo że pod względem wydajności nie wyróżniał się na tle stacjonarnych komputerów, T110. oferował niezrównaną mobilność i możliwość pracy w dowolnym miejscu, dzięki baterii zdolnej zasilać sprzęt przez prawie 8 godzin i wadze zaledwie 4.1 kg – to coś czym nie mogły pochwalić się nawet najlepsze kompaktowe rozwiązania dostępne wówczas na rynku.
Co ciekawe, niektóre rozwiązania zastosowane w T110. do dzisiaj cieszą się popularnością wśród producentów na całym świecie. Podobnie jak obecne ultra- mobilne urządzenia, laptop Toshiba nie posiadał wbudowanego dysku twardego, co pozwoliło zredukować jego masę i wydłużyć czas pracy baterii. Dlatego też z czystym sumieniem można stwierdzić, że T1100 zrewolucjonizował rynek komputerów osobistych i na długie lata wyznaczył trendy wśród producentów.
Masowa dostępność laptopów zapoczątkowała zupełnie nowy styl życia, pracy i rozrywki. To z pozoru niewielkie urządzenie miało swój ogromny wkład w dziedzinę technologii, rozwój ludzkości i cyfrowego społeczeństwa.