"Pamięć zapasowa" dla cierpiących na Alzheimera

Samsung Electronics Tunisia zaczęli zastanawiać się, jak pomóc pacjentom cierpiącym na Alzheimera. Dzięki temu powstała innowacyjna aplikacja, która ułatwia życie osobom z tą chorobą oraz ich opiekunom.

"Pamięć zapasowa" dla cierpiących na Alzheimera
Źródło zdjęć: © Fotolia / beeandbee

Chciano ułatwić życie zarówno pacjentom z Alzheimerem, jak i ich opiekunom, ale początkowo pracownicy nie byli pewni, jak się za to zabrać. Mimo, że ta dolegliwość jest nieuleczalna, ostatnie badania wykazały, że stymulowanie mózgu polegające na częstym przypominaniu przeszłych wydarzeń może spowolnić jej postęp. Tutaj właśnie dostrzegliśmy naszą szansę.

Samsung Electronics Tunisia i 3SG BBDO, korzystając z pomocy Tunezyjskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego, rozpoczęły pracę nad aplikacją na smartfona o nazwie Backup Memory ("Pamięć zapasowa"). Funkcjonuje ona jak stymulator pamięci dla osób ze wczesnymi objawami choroby Alzheimera. Aplikacja pomaga pacjentom orientować się w najbliższym otoczeniu poprzez identyfikowanie przebywających w pobliżu członków rodziny i znajomych, jak również przypominanie relacji z każdą z tych osób i wspólnych wspomnień z przeszłości utrwalonych na zdjęciach i filmach.

Działanie tych funkcji jest możliwe dzięki łączności Bluetooth. Backup Memory wykorzystuje go do wyszukiwania innych smartfonów, na których uruchomiono tę samą aplikację i łączy się z nimi, kiedy znajdą się w odległości nieprzekraczającej 10 metrów. Po nawiązaniu połączenia Backup Memory wyświetla informacje o znajdującej się w pobliżu osobie. Przed użyciem aplikacji odpowiednie informacje i treści multimedialne muszą zostać do niej ręcznie wprowadzone.

Zadaniem zespołu było zaprojektowanie i opracowanie aplikacji, natomiast Tunezyjskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie testowało ją pod kątem przydatności dla pacjentów.

Przekonano kilkoro pacjentów do wypróbowania Backup Memory i zaobserwowano pozytywne wyniki. U pacjentów z Alzheimerem to, co zostało zapomniane, znika z pamięci na zawsze. Dzięki stymulacji kognitywnej pacjenci mogą zatrzymać wspomnienia na nieco dłużej i spowolnić niszczące działanie choroby.

Aplikacja Backup Memory jest dostępna w dwóch językach - angielskim i francuskim. Można ją pobrać z Google Play. Wciąż nie jest to jednak ostateczna wersja. Twórcy pracują nad unowocześnieniem aplikacji, dodaniem kolejnych funkcji i udoskonaleniem interfejsu. Jedna z planowanych nowości ma umożliwiać członkom rodziny lokalizowanie najbliższych im osób w czasie rzeczywistym na podstawie odbieranego przez smartfon sygnału GPS.

Backup Memory nie stanowi może przełomu technologicznego, ale z pewnością to pozytywne wykorzystanie technologii już istniejącej. Dzięki technologii można zrobić wiele dobrego. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek działań w tym kierunku.

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)