Pamela Anderson i Harry Potter w służbie cyberprzestępców

Pamela Anderson i Harry Potter w służbie cyberprzestępców

Pamela Anderson i Harry Potter w służbie cyberprzestępców
Źródło zdjęć: © AFP
26.02.2008 09:23, aktualizacja: 08.04.2008 15:35

Wykryło kolejny przypadek masowego rozsyłania
wiadomości, które opatrzone były sensacyjnymi tematami i miały na celu rozprzestrzenianie trojana Downloader.SQV. Tematy emaili dotyczyły m.in. rzekomego trzęsienia ziemi w Stanach Zjednoczonych, trzeciego rozwodu Pameli Anderson czy wejściówki na ekrany filmu "Jumper".

*Laboratorium PandaLabs wykryło przypadek masowego rozsyłania wiadomości, które opatrzone były sensacyjnymi tematami i miały na celu rozprzestrzenianie trojana Downloader.SQV. Tematy emaili dotyczyły m.in. rzekomego trzęsienia ziemi w Stanach Zjednoczonych, trzeciego rozwodu Pameli Anderson czy wejściówki na ekrany filmu „Jumper”. *
We wszystkich wykrytych przez PandaLabs przypadkach tekst wiadomości był taki sam, a zmieniał się tylko jej temat. Zawsze jednak temat emaila informował o sensacyjnym, niezwykle ciekawym wydarzeniu:

Pamela Anderson divorces in third times!!!
Michael Jakson glued up a person a plaster
Harry Potter was purchased by Penthouse!!!
Two powerful earthquakes happened in the USA!!!
Princess Diana ´Could be have been killed by MI6´ - conclusions of experts!!!

Tematy te znajdowały się także w treści wiadomości. Towarzyszył im tekst „New Video!” oraz odsyłacz „Download Now”. Kliknięcie tego odsyłacza powodowało otwarcie strony WWW i zainfekowanie komputera trojanem Downloader.SQV, który pobierał dwa kolejne trojany: Spammer.AGF oraz KillFiles.BU. Pierwszy z nich rozsyła wiadomości email, wykorzystując zainfekowany komputer jako serwer. Drugi natomiast uniemożliwia prawidłowe działanie niektórych funkcji systemowych.

Przed atakiem opartym na tej technice można się jednak obronić. Laboratorium PandaLabs zaleca przede wszystkim, by nie klikać odsyłaczy znajdujących się w wiadomościach email, które otrzymaliśmy od nieznanych nadawców. Zaleca się także zainstalowanie skutecznego systemu zabezpieczeń i regularne aktualizowanie go, by ochrona przed znanymi i nieznanymi zagrożeniami była możliwie najskuteczniejsza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)