Pomoc z nieoczywistej strony. Pakistańska amunicja w Izraelu
Eksperci dostrzeli, że w Izraelu znalazła się pakistańska amunicja. Jest to o tyle zdumiewające, że Islamabad oficjalnie nie uznaje tego państwa. Jak to możliwe?
Możliwości są różne, ale wśród ekspertów pojawiają się głosy, że sam Pakistan mógł to zrobić potajemnie. Islamabad oficjalnie nie chce angażować się w obecne konflikty zbrojne, ale już wcześniej pojawiały się informacje o dokonywanych po cichu operacjach wojskowych. Na początku roku Karolina Modzelewska, dziennikarska Wirtualnej Polski, pisała o potajemnych dostawach amunicji dla Ukrainy. W sieci pojawiały się także zdjęcia z frontu, które miały to potwierdzać.
Wygląda na to, że to nie jedyne potajemne dostawy pakistańskiej amunicji. Sprzęt miał trafiać także do Izraela. Tymczasem Pakistan nie uznaje tego państwa i nie utrzymuje z nim stosunków dyplomatycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sony INZONE Buds - test
Potajemne dostawy uzbrojenia dla Izraela
Jak podaje serwis ArmyRecognition, powołując się na źródła ekspertów z OSINT (pozyskujących dane z ogólnodostępnych źródeł), Pakistan mógł pośrednio lub bezpośrednio sprzedać pociski kalibru 155 mm, które następnie zostały dostarczone do Izraela przez sojuszników.
Baza brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych w Akrotiri na Cyprze obecnie pełni rolę huba logistycznego dla Izraela podczas trwającej wojny z Hamasem. Według źródeł OSINT-owych, amunicja miała być potajemnie transportowana przez samoloty i śmigłowce Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.
Cenne uzbrojenie
Izrael miał otrzymać od Pakistanu pociski artyleryjskie kal. 155 mm, które służą do walki z Hamasem i bombardowania Strefy Gazy. Warto dodać, że Izrael obecnie używa kilkuset systemów artyleryjskich w takim kalibrze, w tym amerykańskiej haubicy samobieżnej M109 Doher czy holowanej haubicy M-71 rodzimej produkcji.
Dlaczego Pakistan potajemnie dostarcza amunicję do Izraela? Być może chodzi o poprawę stosunków dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi lub kwestie zarobkowe (szczególnie, że sytuacja gospodarcza kraju nie wygląda najlepiej). Po dostarczaniu amunicji na Ukrainę, Pakistan miał otrzymać wsparcie z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski