Pager, zabójcza broń Izraela. To przodek telefonu komórkowego

Podczas ataków przeprowadzonych w Libanie na terrorystów z Hezbollahu, Izrael użył zmodyfikowanych pagerów. To urządzenia z innej epoki, jednak ich cechy sprawiają, że wciąż znajdują nisze, w których są przydatne. Czym jest i do czego służy pager?

Pager - zdjęcie ilustracyjne
Pager - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Aliexpress
Łukasz Michalik

22.09.2024 13:01

17 września Izrael przeprowadził atak na członków organizacji Hezbollah. O ustalonej godzinie tysiące terrorystów i osób powiązanych z Hezbollahem, jak m.in. ambasador Iranu w Libanie, otrzymało na pagery wiadomość, która zainicjowała wybuch urządzenia.

Choć ładunek wybuchowy był niewielki, co najmniej kilka osób poniosło śmierć, a setki zostały ranne. Czym jest pager – urządzenie użyte przez Izrael do ataku?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym jest i jak działa pager? 

Pager to przodek telefonu komórkowego. Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się już w latach 50. XX wieku. Informowały użytkownika o tym, że ktoś zostawił dla niego wiadomość. Użytkownik oddzwaniał wówczas do centrali, gdzie mógł zapoznać się z czekającą na niego informacją.

Współczesne pagery – nazywane także urządzeniami przywoławczymi – działają na podobnej zasadzie. W swojej najpopularniejszej formie pozwalają na przesłanie do użytkownika drogą radiową informacji, jak krótka wiadomość tekstowa albo numer telefonu, którego użytkownik chce nawiązać kontakt z użytkownikiem pagera, i pod który należy oddzwonić.

W różnych wariantach pagery są stosowane w miejscach, gdzie nie można korzystać z telefonii komórkowej, a sieć WiFi jest uznawana za zbyt zawodną, jak np. w szpitalach. Pagery są popularne także np. w gastronomii, jako system przywoławczy dla obsługi. 

Dlaczego terroryści używają pagerów?

Choć istnieją różne rodzaje pagerów, w swojej podstawowej wersji urządzenia te są wyłącznie odbiornikami. Nie mają wbudowanego układu nadawczego, co pozwala na poufną, skierowaną do konkretnego użytkownika, a zarazem jednokierunkową komunikację.

W praktyce zapewnia to wysoki poziom prywatności – z użytkownikiem można się komunikować, ale jego lokalizacja pozostaje nieznana. W rezultacie pager stanowi atrakcyjny kanał łączności dla osób, które chcą przesłać wiadomość do konkretnego odbiorcy (a nie – jak np. za pośrednictwem radia, dla ogółu dysponującego odbiornikami), niezależnie do jego położenia.

Pagery stały się popularne wśród członków Hezbollahu po 2022 roku, gdy zakazano im komunikowania się przez telefony komórkowe, które mogły być podsłuchiwane przez izraelskie służby. 

Wybuchowe pagery

Stosowanie pagerów przez terrorystów wykorzystał Izrael. Aby atak był możliwy, izraelscy agenci założyli na Węgrzech firmę BAC Consulting, produkującą lub pośredniczącą w handlu pagerami wykonanymi według technologii tajwańskiego producenta Gold Apollo.

Obok urządzeń sprzedawanych dla niepoznaki także zwykłym klientom, partia pagerów przeznaczonych dla Hezbollahu miała akumulatory z ładunkiem wybuchowym. Prawdopodobny przebieg ataku (lub jego części) wykorzystywał wiadomość wysłaną na urządzenia, która powodowała ich wibracje. Wyłączenie wibracji wymagało wciśnięcia przycisku, co w takiej sytuacji inicjowało wybuch akumulatora.

Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie