Oxytree rośnie już w Polsce! Możesz mieć własne drzewko tlenowe w ogrodzie

Oxytree rośnie już w Polsce! Możesz mieć własne drzewko tlenowe w ogrodzie

Oxytree rośnie już w Polsce! Możesz mieć własne drzewko tlenowe w ogrodzie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
19.06.2019 10:52

Chociaż o Oxytree jest teraz wyjątkowo głośno, to plantacje drzewek tlenowych są w Polsce już od kilku lat. Niektóre z nich prowadzone były na początku jedynie z zainteresowania, inne powstały od razu w celach biznesowych. Teraz możemy mieć drzewko także we własnym ogrodzie.

Plantacje Oxytree w Polsce były zakładane już dwa – trzy lata temu i teraz część z nich bardzo mocno się rozrosła. Już w 2017 roku w naszym kraju założonych było ponad 70 plantacji, chociaż część z nich zajmowała jedynie niewielkie tereny.

Plantacje Oxytree w Polsce

Oxytree nie jest drzewem wymagającym i rośnie bardzo szybko. Dzięki temu całkiem dobrze przyjmuje się w Polsce. Jest szansa, że wyrosną nawet na słabych glebach, ale są światłolubne i lubię umiarkowanie dużo wody. Po około 3 latach pnie mogą osiągnąć 35 centymetrów w obwodzie, a liście są nawet dwukrotnie większe niż ludzka dłoń.

Oxytree bardzo pozytywnie wpływają na ekologię, ale również są ciekawą opcją biznesową. Niejedna plantacja Oxytree w Polsce powstała z myślą o zarobku na drewnie, ponieważ zyski zachęcają. Jak wynika z wyliczeń w serwisie Oxytree.pl koszt założenia 1 ha plantacji to od 26-27 tys. zł, zaś odejmując wydatki, średni roczny zysk z plantacji Oxytree, już po 6 latach od posadzenia drzew, przyniesie zysk oscylujący w granicach 13 tys. zł, a w kolejnych latach może dojść nawet do 20 tys. zł.

Wielu plantatorów decyduje się na niewielkie plantacje zakładane "na próbę", jednak większość z nich szybko się rozrasta, co zachęca do powiększania terenów hodowli. Poniższa mapa obrazuje, jak dużą popularnością cieszą się dzisiaj Oxytree w Polsce.

Obraz
© Materiały prasowe

Oxytree i korzyści dla środowiska

Plantacje zakładane są w duże mierze w celach biznesowych, jednak nie można zapomnieć o ich korzyściach dla środowiska. Oxytree pochłania duże ilości dwutlenku węgla, oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń atmosferycznych, jak również wprowadza do atmosfery duże ilości tlenu.

Ważną wiadomością jest również to, że drzewka tlenowe są bezpieczne dla środowiska naturalnego i nie wpływają negatywnie na lokalny ekosystem. Jednocześnie na tyle szybko odrastają, że inne drzewa nie muszą już być wycinane w tak dużej skali w celu pozyskania surowców, co stanowi dodatkową ochronę rodzimych gatunków.

Oxytree w ogrodzie

Jednak drzewka tlenowe nie muszą rosnąć jedynie na dużych plantacjach i możemy zdecydować się na zakup sadzonki do naszego ogrodu. Poza względami ekologicznymi, warto wspomnieć, że Oxytree może być także ładną ozdobą ogrodu. Kiedy kwitnie pokrywa się pięknymi, dużymi fioletowo-białymi kwiatami. Rośnie również na tyle szybko, że możemy w naszym ogrodzie szybciej cieszyć się cieniem, jakie dają ozdobne drzewa.

Obraz
© Materiały prasowe

Ile kosztuje sadzonka Oxytree? To zwykle koszt około 50 zł, ale czasami uda się znaleźć niewielki sadzonki w niższej cenie. Większe drzewko jednak ma też większe szanse na przyjęcie się po zasadzeniu. Jeżeli myślimy nad założeniem plantacji, to sadzonki kupimy w hurtowej cenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)