Oto największa tego typu na świecie... maszyna latająca. Wygląda interesująco

Oto największa tego typu na świecie... maszyna latająca. Wygląda interesująco

Oto największa tego typu na świecie... maszyna latająca. Wygląda interesująco
Źródło zdjęć: © HAV
12.02.2016 16:53, aktualizacja: 15.02.2016 10:44

Największy sterowiec na świecie, autorstwa Hybrid Air Vehicles (HAV) otrzymał dotację w wysokości 2,5 miliona euro z Unii Europejskiej. Maszyna została doceniona głównie przez szansę na rozwój inicjatyw ekologicznego transportu. Wcześniej rząd Wielkiej Brytanii przyznał projektowi 5 mln dolarów. Firma chce zdobyć jeszcze dodatkowe 2 miliony dolarów za pomocą platformy crowdfoundingowej. Ale to nie te imponujące sumy są tym, co zwraca oczy ludzi z całego świata na ten projekt.

Projekt został zapoczątkowany przez amerykańską armię, jednak w związku z redukcją kosztów on stanął w miejscu. Odkupiła go firma HAV z Wielkiej Brytanii. Chce ona przeznaczyć Airlinera 10 do celów komercyjnych, w tym "transportu ładunków, misji ratowniczych, reklamy, nadzoru, komunikacji i luksusowego transportu pasażerskiego". Taki "okaz" na niebie z pewnością przyciągałby tłumy fotografów.

Z pewnego powodu, sterowiec robi furorę w sieci. *Udostępniana na potęgę fotografia przedstawiająca Airlinera 10 budzi bowiem różne skojarzenia. *W każdym razie, maszyna mimo „nieporęcznego”. wyglądu, posiada wiele unikalnych zalet. Wykorzystuje hel, jest w stanie utrzymać się w powietrzu przez kilka dni przy minimalnym zużyciu paliwa, podczas startu wykorzystuje jedynie jedną trzecią paliwa, jakie potrzebują typowe samoloty, ale rozwija prędkość… tylko 100 mil na godzinę (ok. 160 km/h). Zaletą jest również fakt, że konstrukcja jest w stanie startować i lądować z niemal każdego miejsca, nie wykorzystując przy tym pasa startowego – jak znane stare sterowce. Oprócz tego, możliwe jest wzbijanie się do lotu z powierzchni wody. Airliner 10 posiada najniższą emisję spalin spośród wszystkich obecnych na niebie samolotów, może udźwignąć 50 ton ładunku i przetransportować go na dystans dwóch i pół tysiąca kilometrów.

Jak podoba wam się Airliner 10?

Obraz
© (fot. HAV)
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)