Oto najszybsze łącze internetowe na świecie

Oto najszybsze łącze internetowe na świecie28.01.2013 12:00
Oto najszybsze łącze internetowe na świecie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Huawei i Vodafone ogłosili udane zakończenie testów przesyłu danych z prędkością 2 Terabitów na sekundę po włóknach światłowodowych.

Testy wykazały możliwość transmisji danych z prędkością 2 Tbit/s na odległość ponad 332. kilometrów, zapewniając 20-krotnie wyższą przepustowość infostrady w stosunku do obecnie dostępnych systemów 100 Gbit/s. Rozwiązanie pozwala na pobranie 40 filmów w jakości HD w ciągu zaledwie 1 sekundy. Jest to kolejny kamień milowy w rozwoju systemów przesyłu danych.

Potrzeby rynku operatorskiego rosną w szybkim tempie, a wraz z nimi liczba komercyjnych wdrożeń bazujących na technologii 100G. Równocześnie branża szuka nowych rozwiązań w zakresie systemów przesyłu danych wykraczających poza ten standard. Testy przeprowadzone przez Huawei i Vodafone za pomocą najnowocześniejszych technologii, takich jak: flex oDSP, super SD-FEC, i flex modulation format wykazały rekordową odległość transmisji danych –. 1500 km przy wykorzystaniu międzykanałowego, wysokowydajnego powiązania widma w oparciu o PDM-16QA, oraz drugą rekordową odległość przesyłu – 3325 km przy zastosowaniu rozwiązania Nyquist PDM-QPSK.

Obydwie transmisje odbyły się z wykorzystaniem włókien G.65. i wzmacniaczy optycznych (EDFA). W czasie testów nie zastosowano elektrycznej regeneracji sygnału. Testy zostały zrealizowane na sieci szkieletowej Vodafone, przechodzącej przez kilka dużych miast w środkowych i południowych Niemczech.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Office 2013 pojutrze w sklepach"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)