Oto najmocniejsze komputery na świecie. Polska jednostka całkiem wysoko!

Oto najmocniejsze komputery na świecie. Polska jednostka całkiem wysoko!

Oto najmocniejsze komputery na świecie. Polska jednostka całkiem wysoko!
Źródło zdjęć: © PAP / Stanisław Rozpędzik
14.07.2015 14:30, aktualizacja: 14.07.2015 16:19

Najszybszy polski superkomputer Prometheus z Akademickiego Centrum
Komputerowego Cyfronet AGH uplasował się na 52. pozycji w rankingu TOP 500 Supercomputers. Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku (www.top500.org).

Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH znalazł się w tym zestawieniu po raz pierwszy, znacznie wyprzedzając inne superkomputery z Polski. Jego moc obliczeniowa wynosi niemal 1,7 biliardów operacji na sekundę (1,7 PFLOPS - 1 PFLOPS to biliard operacji na sekundę - 1. do potęgi 15. operacji na sekundę).

Na 128. miejscu znalazł się komputer TASK z Politechniki Gdańskiej; na 137. - WCSS z Politechniki Wrocławskiej; na 157. - NCBJ, Świerk. Na 270. pozycji sklasyfikowano wieloletniego lidera wśród polskich maszyn obliczeniowych, czyli Zeusa z ACK Cyfronet AGH; a na miejscach 379. i 418. - odpowiednio komputery Cent i ICM z Uniwersytetu Warszawskiego.

Najszybszym superkomputerem na świecie jest nadal chiński Tianhe-2 (Milky-Way-2), którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 PFLOPS.

Na liście TOP 50. wyraźnie dominują superkomputery z USA (233 jednostki, 46 proc.). Na kolejnych miejscach znajdują się Japonia (39 jednostek, 8 proc.), Chiny (37 jednostek, 7 proc.), Niemcy (37 jednostek, 7 proc.) i Wielka Brytania (31 jednostek, 6 proc.). Polska (7 jednostek, 1 proc.) znajduje się na 9 miejscu w rankingu krajów.

Prometheus został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 170. serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Komputer posiada ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa dołączono dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s. Swoją pracę rozpoczął 27 kwietnia br.

Dzięki innowacyjnej technologii bezpośredniego chłodzenia wodą jest on jednocześnie jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów tej klasy na świecie.

Jak poinformował rzecznik AGH, portfolio badań naukowych, realizowanych przy pomocy Zeusa, a od niedawna również Prometheusa, jest bardzo bogate. Na superkomputerach ACK Cyfronet AGH prowadzane są badania dotyczące m.in.: przewidywania przestrzennej struktury białek, nanostruktur nowoczesnych półprzewodników, obliczeń związanych z analizą zmienności galaktyk w szerokim zakresie promieniowania widma elektromagnetycznego czy symulacji złożoności rynków finansowych.

"Tylko w roku 201. na Zeusie wykonano niemal 8 milionów zadań o łącznym czasie obliczeń prawie 13 tysięcy lat" - podkreślił Bartosz Dembiński.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)