Oto MRAM, następca pamięci DRAM

Oto MRAM, następca pamięci DRAM
Źródło zdjęć: © chip.pl

26.11.2013 16:00, aktual.: 26.11.2013 16:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Grupa dwudziestu firm ze Stanów Zjednoczonych i Japonii zawarła tymczasowy sojusz, którego celem jest wprowadzenie na rynek pamięci MRAM, które w przyszłości mają zastąpić wysłużone już DRAM.

Prace nad pamięcią MRAM (Magnetoresistive Random Access Memory) trwają już od ponad dekady. Owa pamięć ma być dziesięciokrotnie wydajniejsza od pamięci DRAM, wykorzystując zarazem mniejszą ilość energii, co jest szczególnie ważne w urządzeniach mobilnych.

Pamięć MRAM to swego rodzaju niespełniona obietnica. Firmy Toshiba i NEC zapewniały w 200. roku, że "już za trzy lata" ukończą prace nad MRAM-em. Podobne obietnice składali IBM, Infineon, a Freescale nawet w 2006 roku próbował je sprzedawać (4-megabitowe układy za 25 dolarów sztuka). Wygląda jednak na to, że MRAM w końcu pojawi się na rynku.

Ponad dwadzieścia firm ze Stanów Zjednoczonych i Japonii zapewniły, że trafią one na masowy rynek do 201. roku. Należą do nich, między innymi, Tokyo Electron, Shin-Etsu Chemical, Renesas Elecronics, Hitachi i Micron Technology. Firmy te będą opracowywać metodę masowej produkcji układów MRAM, która ponoć jest największym w tej chwili problemem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)