Oto komputer przeciętnego polskiego gracza

Wielu graczy korzysta z komputerów stacjonarnych, a nie laptopów, w których możliwości modyfikacji są niewielkie. Pytanie, co komputery graczy kryją w środku?

Oto komputer przeciętnego polskiego gracza
Źródło zdjęć: © chip.pl

Analizując dane sprzedażowe Agito.pl można stworzyć komputer przeciętnego polskiego gracza. Sercem każdego komputera dla gracza jest szybki, wielordzeniowy procesor, który w tandemie z wydajną kartą graficzną i pamięcią RAM, zapewnia płynną rozgrywkę w "full detalach”. Według danych Agito.pl, klienci najczęściej wybierają procesor Intel Core i5 3570. - układ z możliwością podkręcenia Turbo Boost. W przypadku karty graficznej najczęściej kupowanym modelem jest AMD Radeon HD 7850, który oferuje dużą wydajność w przystępnej cenie. Wśród modułów RAM królują zestawy 2x4GB DDR3 o parametrach 1600MHz, CL9.

Stabilną platformę dla powyższych komponentów stanowią płyty główne, bazujące na chipsecie Intel Z77. Istotnym, aczkolwiek często niedocenianym elementem komputera dla graczy jest zasilacz. W tej kategorii największą popularnością cieszą się jednostki o mocy minimum 500W znanych, markowych producentów.

Do grupy komponentów, pośrednio wpływających na wydajność, zaliczają się dyski. Większość klientów Agito.pl dokonuje zakupu aż dwóch: pierwszym wyborem jest SSD 120GB SATA III, pełniący rolę dysku systemowego; drugim - najczęściej klasyczny HDD 1TB 64MB SATA III, przeznaczony do magazynowania danych. Całość zamknięta jest zazwyczaj w przestronnej, dobrze chłodzonej obudowie firmy SilentiumPC dedykowanej graczom.

Z danych Agito.pl za rok 201. wynika, że polscy gracze byli w stanie wydać całkiem sporo na komputer stacjonarny. Zaprezentowany powyżej zestaw kosztował ok. 2 600 zł. Trzeba do niego dokupić jeszcze monitor, klawiaturę, myszkę, listwę oraz głośniki. Całkowity koszt może wynieść zatem nawet 3 500 zł.

Komputer typowego gracza według danych Agito.pl:
- procesor Intel Core i5 3570K
- karta graficzna AMD Radeon HD 7850
- pamięć RAM 2x4GB DDR3 o parametrach 1600MHz, CL9
- płyta główna, bazująca na chipsecie Intel Z77
- zasilacz o mocy minimum 500W
- dyski: SSD 120GB SATA III i HDD 1TB 64MB SATA III
- obudowa firmy SilentiumPC

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Kronika CHIP-a: retusz fotografii kiedyś a dziś"

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (208)