Oszustwo na amerykańskiego żołnierza wciąż groźne. Straciła kilka tys. zł

Oszustwo na amerykańskiego żołnierza wciąż groźne. Straciła kilka tys. zł

Oszustwo na amerykańskiego żołnierza wciąż groźne. Straciła kilka tys. zł
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
Adam Bednarek
31.12.2019 10:50

Policja ostrzega przed ciągle aktualnym przekrętem, w którym oszust podaje się za amerykańskiego żołnierza. Przez kilka miesięcy buduje zaufanie, by dzięki temu wykraść pieniądze.

Mieszkanka Wałbrzycha na jednym z portali społecznościowych poznała "generała amerykańskiej armii służącego w różnych rejonach świata" - opisuje przekręt Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Jak czytamy na stronie policji, znajomość trwała kilka miesięcy. W końcu oszust, podając się za żołnierza, wyznał, że ma dosyć trudnej służby. Chce powrócić do normalnego życia, ale żeby było to możliwe, potrzebuje pieniędzy.

Właśnie w tym miała pomóc kobieta. Niestety ofiara uwierzyła i zdecydowała się pomóc "generałowi", przelewając środki. Przez to straciła kilka tys. zł. Policja nie ujawnia całej sumy.

W tego typu przekrętach przestępcy mogą udawać nie tylko żołnierzy, ale też lekarzy lub przedsiębiorców. Przeważnie scenariusz jest ten sam. Mężczyzna pracuje gdzieś daleko, a pieniądze są niezbędne do powrotu.

W oszustwie, które opisywaliśmy w 2017 roku, oszust obiecywał, że zwróci środki zaraz po tym, gdy tylko otrzyma milionowe odszkodowanie. Miał je dostać za to, że… został na misji postrzelony.

Zwykle ofiara zdaje sobie sprawę z tego, że padła ofiarą przekrętu dopiero wtedy, gdy internetowy znajomy zrywa znajomość. Oszuści posługują się wieloma fałszywymi danymi osobowymi. Potrafią też wysyłać zdjęcia, posługując się znalezionymi w sieci wizerunkami.

"Nie ulegajmy chwilowemu zauroczeniu. W każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze wykażmy się bardzo dużą ostrożnością i nie przekazujmy ich tak naprawdę zupełnie obcym osobom" - apeluje policja na swojej stronie internetowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)