Oszuści wyłudzili ponad 135 tys. zł od starszej osoby. Udawali policjantów

Oszuści wyłudzili ponad 135 tys. zł od starszej osoby. Udawali policjantów05.02.2019 15:48
Oszuści wyłudzili ponad 135 tys. zł od starszej osoby. Udawali policjantów
Źródło zdjęć: © Policja

Oszuści znów żerują na naiwności starszych osób. 77-letnia kobieta padła ofiarą bardzo perfidnej kradzieży. Oszuści udawali policjantów i przekonali ją do wyrzucenia swoich oszczędności, tłumacząc, że ktoś planuje ją okraść.

Jak informuje TVN24, 77-letnia kobieta straciła oszczędności życia w wyniku oszustwa - ponad 135 tysięcy złotych. W ubiegły weekend zgłosiła się na komendę policji, i przedstawiła swoją historię. To doskonały przykład, dlaczego należy dbać o doinformowanie i świadomość potencjalnych zagrożeń, szczególnie dotyczy to osób starszych.

Najpierw zadzwonił telefon. Głos ze słuchawki poinformował kobietę, że "coś się stało" i powinna szybko przygotować swoje wszystkie pieniądze. Kilka minut później do jej drzwi zapukały dwie osoby, podające się za policjantów z wydziału kryminalnego. W sposób bardzo nachalny polecili kobiecie wypłacić wszystkie pieniądze z konta bankowego.

"Z relacji pokrzywdzonej wynika, że przestępcy nie dawali jej czasu do namysłu, straszyli ją, że ktoś może jej coś zrobić, że pracownicy banku to hakerzy i będą chcieli wyczyścić jej konto z wszystkich oszczędności" - mówiła st. sierż. Beata Gałka z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie dla TVN24.

Tuż po wyjęciu pieniędzy z konta, podający się za policjantów oszuści polecili wrzucić kobiecie torbę z pieniędzmi do kosza. Kiedy już to zrobiła, kontakt się urwał, a majątek przepadł. Wówczas kobieta zdała sobie sprawę, że padła ofiarą oszustwa i poszła zgłosić sprawę na policję.

Nie tylko w sieci, ale i w rzeczywistości powinniśmy zawsze zachować czujność i dystansować zaufanie do obcych. Nawet najmniejsze wątpliwości co do motywów drugiej osoby możemy zweryfikować, dzwoniąc na policję lub pod 112. W 2018 r. liczba ataków hakerskich drastycznie wzrosła, więc nie panikujmy i postępujmy rozsądnie.

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?

Źródło: TVN24

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)