Oszuści podszywają się pod DHL. "Staraliśmy się dostarczyć twoją przesyłkę"

Oszuści podszywają się pod DHL. "Staraliśmy się dostarczyć twoją przesyłkę"

Oszuści podszywają się pod DHL. "Staraliśmy się dostarczyć twoją przesyłkę"
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Adam Bednarek
23.10.2018 15:58, aktualizacja: 24.10.2018 08:26

Na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową dostaliśmy maila od oszustów. Ci podszywają się pod kurierską firmę DHL. Uważajcie na podobne wiadomości.

Informowaliśmy, że wtorek to najgorszy dzień w tygodniu - to właśnie wtedy dochodzi do najczęstszych ataków cyberprzestępców. Zaraz po tym dostaliśmy dowód na to, że badania nie kłamią. Na naszą redakcyjną skrzynkę pocztową przyszła wiadomość od DHL. A raczej kogoś, kto pod kurierską firmę się podszywa.

"Agencja Celna DHL - przesylka numer: 2637385244" - brzmi tytuł wiadomości, której nadawcą jest rzekomo DHL Express (Poland). Skoro w nazwie pada "DHL", to ofiary mogą dać się nabrać i nie sprawdzą, że adres jest już podejrzany: "reply@dhl-min.com". Trudno jest skupiać się na detalach, skoro treść jest niepokojąca. "Staralismy sie dostarczyc twoja przesylke" - piszą oszuści (zachowano oryginalną pisownię). List wygląda sugestywnie, choć wszędzie brakuje polskich znaków, co powinno zwrócić naszą uwagę.

Obraz
© WP.PL

W treści widzimy jeszcze tabelkę, która informuje, że przesyłka wymaga opłaty - 822,47 zł. Do tego dochodzi faktura, jednak nie w załączniku, a linku, który przenosi nas na stronę. Podobnie było w oszustwie z RODO w tle - wygląda na to, że to nowa moda wśród cyberprzestępców.

Odradzamy klikania w linki pochodzące od nieznanych nadawców. Jeżeli spodziewamy się przesyłki, ale treść wiadomości jest napisana niedbale bądź też informuje o dodatkowych opłatach, których się nie spodziewamy - skontaktujmy się z firmą, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Nie ma sensu sprawdzać szczegółów na własną rękę, wchodząc na podane w wiadomościach strony.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)