Oszuści opublikują materiały kompromitujące, jeśli im nie zapłacisz kryptowalutami

Oszuści opublikują materiały kompromitujące, jeśli im nie zapłacisz kryptowalutami

Oszuści opublikują materiały kompromitujące, jeśli im nie zapłacisz kryptowalutami
Źródło zdjęć: © FactorDaily
26.07.2018 12:00, aktualizacja: 26.07.2018 15:33

Na całym świecie coraz więcej osób pada ofiarą nowego oszustwa. Hakerzy chcą, by wysyłałać im bitcoiny na anonimowy adres. Jeśli wyślesz, oszuści nie opublikują nielegalnie uzyskanego wideo nagranego z twojej kamery internetowej.

Oszustwa oparte na wiadomościach e-mail są przerażająco skuteczne. W rzeczywistości, jak informują zagraniczne źródła, w taki sposób zebrano już ponad 50 tysięcy dolarów. W międzyczasie liczba ofiar, które zgodziły się na szantaż hakerów, rośnie.

Business Insider przejrzał kilkanaście e-maili, które udostępniły mu ofiary, i wyodrębnił cechy charakterystyczne spamerów. Jedną z rzeczy przyciągających uwagę są wstępne e-maile. Pierwszy e-mail wysłany przez hakerów będzie zawierać jedno ze starych haseł w temacie. W treści, oczywiście, będzie napisane, że twój komputer/laptop został zhakowany. Jako dowód hakerzy podadzą jedno z twoich starych haseł. Te hasła mogły zostać uzyskane z przecieków, do których doszło w poprzednich latach. Przecieki były połączone z pocztą e-mail, więc naturalnie możesz uważać, że twój komputer został zhakowany.

A dalej zaczyna się najciekawsze: hakerzy twierdzą, że mają całkowity dostęp do twojego komputera (wraz z kamerą) i potajemnie nagrywali wideo z tobą w roli głównej. Oczywiście, nagrania muszą być bardzo kompromitujące, a więc zazwyczaj oszuści piszą, że są to nagrania, na których oglądasz materiały pornograficzne. Hakerzy prześlą ten film twoim znajomym, krewnym i wszystkim innym osobom z twojej listy kontaktów… chyba że wydasz dużą ilość Bitcoinów.

Obraz
© Business Insider

W e-mailu haker twierdzi, że stworzył film z "podwójnym ekranem": jeden pokazuje ofiarę, drugi – to, co było wyświetlone na ekranie. Typowym przykładem zakończenia takiej wiadomości, będzie zdanie typu: "Uważam, że 1200 dolarów to uczciwa cena za nasz mały sekret. Dokonaj płatności Bitcoinem."

Oprócz tego, haker grozi, że masz tylko jeden dzień, by przelać wymaganą kwotę. Jeśli nie dokonasz tej płatności w ciągu 24 godzin, oszust zrobi to, co zamierzał, czyli prześle film do twoich bliskich.

Jednak w rzeczywistości, nic się nie stanie. Jeśli hakerzy mają twoje stare hasło (niestety, nawet poufne aplikacje czasami mają problemy z bezpieczeństwem, z czego chętnie korzystają oszuści internetowi), to zdecydowanie nie mają dostępu do twej kamery i treści, których szukasz w Internecie. Mają tylko kopię twego adresu e-mail i stare hasło. Wykorzystują te informacje, aby przekonać Cię, że kontrolują twoje urządzenie. Nie znaczy to jednak, że regularna zmiana hasła nie jest koniczna. W przypadku, gdyż nie zmienialiście hasła w ciągu kilku lat, może to być poważne zagrożenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)