Ostrzegają przed zagrożeniami. Tłumaczymy, co to jest alert RCB

Ostrzegają przed zagrożeniami. Tłumaczymy, co to jest alert RCB
Źródło zdjęć: © East News
Adam Bednarek

14.02.2019 15:54, aktual.: 15.02.2019 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesteś na urlopie, odcięty od internetu, przy sobie mając jedynie telefon komórkowy? Dzięki temu i tak dowiesz się o załamaniu pogody albo innym ważnym wydarzeniu w regionie, które może zagrażać zdrowiu. Tak działa alert RCB.

Alert RCB to wiadomości, które dostają Polacy znajdujący się w regionie, w którym dzieje się coś, co może zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu. Mowa tu o takich przypadkach jak burze czy silne wiatry. Alarmy powstają na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb - np. policji, straży pożarnej - urzędów i instytucji centralnych np. IMGW oraz urzędów wojewódzkich.

Co to jest alert RCB?

Żeby otrzymywać powiadomienia w ramach alertu RCB, nie trzeba się nigdzie zapisywać. Wystarczy znajdować się w lokalizacji, na której może występować potencjalne zagrożenie. Nie ma również znaczenia to, z usług którego operatora korzystamy. Wszyscy działający w Polsce operatorzy mają obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze.

Nie każda burza czy pogodowa anomalia skutkować będzie otrzymaniem wiadomości SMS. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaznacza, że informacje o stopniu zagrożenia wynikają z prognoz przygotowywanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak wypisać się z alert RCB?

Nie jest to możliwe. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreśla jednak, że wiadomości wysyłane będą wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Nie trzeba się więc obawiać, że codziennie otrzymywać będziemy po kilka komunikatów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)