Ostatnie dni zabezpieczeń DRM w plikach muzycznych
Zaczęło się od odezwy szefa Apple, Seva Jobsa, w której
wskazywał on na oczywiste fakty – muzyka z zabezpieczeniami DMR narusza prawa konsumenta, a pliki z zabezpieczeniem są bardziej uciążliwe dla legalnych nabywców niż dla piratów
Zaczęło się od odezwy szefa Apple, Steva Jobsa, w której wskazywał on na oczywiste fakty – muzyka z zabezpieczeniami DMR narusza prawa konsumenta, a pliki z zabezpieczeniem są bardziej uciążliwe dla legalnych nabywców niż dla piratów.
Następnie iTunes Store zaoferował nową usługę – iTunes Store Plus, pliki muzyczne pozbawione zabezpieczenia FairPlay, dodatkowo w lepszej jakości. Do tej pory Apple oferowało w swoim sklepie muzykę zabezpieczona poprzez mechanizm FairPlay w plikach AAC o przepływności 128kbps. iTunes Store Plus to pliki AAC 256kbps, pozbawione zabezpieczeń. Cena plików nie uległa zmianie.
Następnie do sklepów sprzedających niezabezpieczone pliki dołączyła największa internetowa księgarnia, a właściwie już teraz "sklep ze wszystkim” - Amazon.com, oferując swoim klientom niezabezpieczone pliki MP3 o przepływności do 320kbps, podobnie microsoftowy Zune Marketplace.
Warto też wspomnieć o sklepie, który od początku swojego istnienia oferował niezabezpieczone pliki mp3 – emusic.com sprzedającym głównie muzykę alternatywną.
Do tej stawki dołączył 20 maja Napster. Pliki dostępne za pośrednictwem serwisu pozbawione są zabezpieczeń, a okładki płyt zapisane w pliku mp3 mają rozdzielczość 1000x1000 punktów. Empetrójki z Napstera dostępne będą w niższej niż u konkurencji jakości – 256kbps. Ceny firma ustaliła na podobnym poziomie jak Apple - $0.99 za utwór. Niestety, utwory z liczącego ponad 6 milionów pozycji katalogu Napstera dostępny jest jak na razie tylko w USA.