Ostatnie dni zabezpieczeń DRM w plikach muzycznych

Ostatnie dni zabezpieczeń DRM w plikach muzycznych
Źródło zdjęć: © Apple

27.05.2008 12:09, aktual.: 27.05.2008 16:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zaczęło się od odezwy szefa Apple, Seva Jobsa, w której
wskazywał on na oczywiste fakty – muzyka z zabezpieczeniami DMR narusza prawa konsumenta, a pliki z zabezpieczeniem są bardziej uciążliwe dla legalnych nabywców niż dla piratów

Zaczęło się od odezwy szefa Apple, Steva Jobsa, w której wskazywał on na oczywiste fakty – muzyka z zabezpieczeniami DMR narusza prawa konsumenta, a pliki z zabezpieczeniem są bardziej uciążliwe dla legalnych nabywców niż dla piratów.

Następnie iTunes Store zaoferował nową usługę – iTunes Store Plus, pliki muzyczne pozbawione zabezpieczenia FairPlay, dodatkowo w lepszej jakości. Do tej pory Apple oferowało w swoim sklepie muzykę zabezpieczona poprzez mechanizm FairPlay w plikach AAC o przepływności 128kbps. iTunes Store Plus to pliki AAC 256kbps, pozbawione zabezpieczeń. Cena plików nie uległa zmianie.

Następnie do sklepów sprzedających niezabezpieczone pliki dołączyła największa internetowa księgarnia, a właściwie już teraz "sklep ze wszystkim” - Amazon.com, oferując swoim klientom niezabezpieczone pliki MP3 o przepływności do 320kbps, podobnie microsoftowy Zune Marketplace.

Warto też wspomnieć o sklepie, który od początku swojego istnienia oferował niezabezpieczone pliki mp3 – emusic.com sprzedającym głównie muzykę alternatywną.

Do tej stawki dołączył 20 maja Napster. Pliki dostępne za pośrednictwem serwisu pozbawione są zabezpieczeń, a okładki płyt zapisane w pliku mp3 mają rozdzielczość 1000x1000 punktów. Empetrójki z Napstera dostępne będą w niższej niż u konkurencji jakości – 256kbps. Ceny firma ustaliła na podobnym poziomie jak Apple - $0.99 za utwór. Niestety, utwory z liczącego ponad 6 milionów pozycji katalogu Napstera dostępny jest jak na razie tylko w USA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)