ORP Ślązak wyszedł w morze. Rozpoczęły się pierwsze próby

ORP Ślązak wyszedł w morze. Rozpoczęły się pierwsze próby14.11.2018 14:41
ORP Ślązak wyszedł w morze. Rozpoczęły się pierwsze próby
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Strozyk/REPORTER

13 listopada o godzinie 13:00 planowano pierwsze wyjście w morze długo wyczekiwanego okrętu ORP "Ślązak". Minęło już 18 lat od rozpoczęcia budowy, a okręt rzeczywiście trafił na otwarte wody. Teraz czeka go seria prób, zanim zostanie wprowadzony do służby.

ORP Ślązak wyruszył z portu w Gdyni na pierwsze testy morskie. To wielka chwila dla Marynarki Wojennej RP, szczególnie, że wielu nie wierzyło w zakończenie budowy okrętu. Teraz "Ślązak" wyruszył w morze na ostatni etap bazy testowej. Sprawdzane będą między innymi dział maszynowni wraz z systemami napędowymi, manewrowania, nawigacji oraz radarami.

Ile mogą zająć próby morskie? Ostatni ukończony okręt polskiej marynarki wojennej to niszczyciel min ORP "Kormoran". Jego budowa przebiegła sprawnie, a próby na otwartych wodach zajęły 15 miesięcy. W jego przypadku wprowadzano kilkaset zmian zanim oficjalnie trafił do służby. W przypadku "Ślązaka" tych zmian też było już sporo, a mogą nadejść kolejne.

Do kwietnia 2018 roku budowa ORP Ślązak pochłonęła 1,171 miliarda złotych. Według wczesnych założeń, ta kwota miała wystarczyć na wprowadzenie okrętu do służby już pod koniec 2016 roku. Jednak szybko okazało się, że nie ma na to szans. Kosztorysy zostały źle opracowane, zebrano także nieodpowiedni zakres prac potrzebnych do ukończenia projektu, a także nie wzięto pod uwagę niezbędnych prac konserwacyjnych.

289744900856577018
Źródło zdjęć: © marinetraffic.com

Zobacz też: Cybersejf – uwaga na fałszywe aplikacje

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)