Trwa ładowanie...
d1or1hi

ORP "Kormoran" robi furorę wśród państw NATO

"Kormoran" to pierwszy z trzech zamówionych przez Marynarkę Wojenną nowych okrętów. Choć wciąż czekamy na jego wejście do służby, to już cieszy się olbrzymią popularnością. Polski niszczyciel min chcą kupić inne państwa NATO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najnowszy polski okręt wojenny w porcie w Gdyni
Najnowszy polski okręt wojenny w porcie w Gdyni (Marynarka Wojenna RP)
d1or1hi

Najnowocześniejszy polski okręt do służby wejdzie 28 listopada. Mimo to już zdążył przykuć uwagę innych państw, które są zainteresowane zakupem polskiego niszczyciela min.

- Nie chciałbym zdradzać zbyt wiele szczegółów, ale przedstawiciele pięciu różnych krajów - częściowo z NATO-6130285597505153c), częściowo spoza NATO - zgłosili żywe zainteresowanie Kormoranem. - zdradził w rozmowie z Radiem Gdańsk prezes stoczni Remontowa Shipbuilding Piotr Dowżenko. - Niektórzy przyjechali już nawet w tej sprawie, niektórzy rozmawiali na ten temat na poziomie dowódców marynarek wojennych. Oczywiście wymaga to dalszych dość długich rozmów, ale myślę, że Kormoran jako nowoczesny produkt ma potencjał eksportowy. Myślę zresztą, że to zainteresowanie bardzo wzrośnie po wejściu jednostki do służby - mówi Piotr Dowżenko.

Według nieoficjalnych transakcji, okrętem ORP "Kormoran" zainteresowane są głównie państwa bałtyckie. Co ważne, gdyby doszło do sprzedaży, na transakcji zarobi również Skarb Państwa. Inspektorat Uzbrojenia posiada prawa licencyjne do tego projektu.

d1or1hi

“Kormoran” przeznaczony jest do poszukiwania, identyfikacji i niszczenia min morskich. W tym celu został wyposażony m.in. w sonary, bezzałogowe pojazdy podwodne Double Eagle służące do wykrywania i zwalczania min morskich oraz polskie pojazdy bezzałogowe Morświn.

ORP "Kormoran" ma 58,5 metra długości, 10,3 metra szerokości i 830 ton wyporności. Okręt może płynąć z prędkością 15 węzłów, czyli 28 km/h i ma zasięg 2500 mil morskich, tj. około 4500 kilometrów. Załogę "Kormorana" stanowi 45 oficerów i marynarzy. To pierwszy nowy polski okręt od 20 lat.

ORP "Kormoran" to jeden z trzech niszczycieli min, które trafią do Marynarki Wojennej RP. Pozstałe dwa będą nosiły nazwy ORP "Albatros" i ORP "Mewa" i mają wejść do służby do 2022 roku.

d1or1hi

Podziel się opinią

Share

d1or1hi

d1or1hi
Więcej tematów