Organizacje ochrony konsumentów pozywają Facebooka

Organizacje ochrony konsumentów pozywają Facebooka

Organizacje ochrony konsumentów pozywają Facebooka
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
30.11.2010 09:31, aktualizacja: 30.11.2010 09:43

Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (vzbv) zamierza pozwać sieć społecznościową Facebook, aby zmusić jej operatora do ostrożniejszego obchodzenia się z prywatnymi informacjami użytkowników.

Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (vzbv)
zamierza pozwać sieć społecznościową Facebook, aby zmusić jej operatora do ostrożniejszego obchodzenia się z prywatnymi informacjami użytkowników.

Organizacja uważa, że naruszane są prawa ochrony danych osobowych i prawa konsumentów i dlatego wniesiono pozew – ogłosiła w poniedziałek (2. listopada) federacja vzbv. Facebook do tej pory ignorował upomnienia vzbv.

Organizacje konsumenckie piętnują w szczególności funkcję odnajdywania przyjaciół na Facebooku, w której internauci za pomocą adresów e-mailowych szukają znajomych. Jeśli ci nie są jeszcze członkami Facebooka, ich adresy są używane do rozsyłania zaproszeń. Odbywa się to jednak bez deklaracji o zgodzie lub jej braku ze strony zapraszanego –. stwierdza vzbv.

Platforma internetowa nie reagowała na wezwania do poprawienia tej funkcji. "Dlatego też czujemy się zobowiązani do wymuszenia przestrzegania standardów konsumenckich i standardów ochrony danych osobowych na drodze sądowej" – oświadczył prezes vzbv Gerd Billen. Facebook nie przedstawił stanowiska w tej sprawie, ponieważ firma nie zna jeszcze treści pozwu. Jednocześnie rzeczniczka Facebooka informuje o rozmowach prowadzonych z niemieckim inspektorem ochrony danych osobowych, m.in. w sprawie funkcji odnajdywania znajomych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)