Organizacja WHO uznała uzależnienie od gier za zaburzenie psychiczne. To już oficjalne

Światowa Organizacja Zdrowia dopisała do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD), stosowanej na całym świecie, uzależnienie od gier jako zaburzenie psychiczne. W poniedziałek organizacja przedstawiła swoje oficjalne stanowisko.

Organizacja WHO uznała uzależnienie od gier za zaburzenie psychiczne. To już oficjalne
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Arkadiusz Stando

19.06.2018 | aktual.: 19.06.2018 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po wielu latach prób, Światowa Organizacja Zdrowia zebrała argumenty, które pozwoliły na uznanie uzależnienia od gier. Dane WHO mają pomóc lekarzom zdefiniować moment, w którym hobby przestaje być tylko hobby. Jak twierdzi organizacja, istnieje granica, po której gry wideo zaczynają być rzeczywistym problemem.

Według dokumentu sporządzonego dla ICD, uzależnienie od gier wideo staje się problematyczne po spełnieniu trzech warunków.
Są nimi:

  • Brak kontroli nad spędzanym czasem w świecie wirtualnym
  • Nadawanie grom wideo roli priorytetowej nad funkcjami życiowymi i innymi zainteresowaniami
  • Kontynuowanie rozgrywki pomimo odczuwania konsekwencji

Te trzy warunki sprawiają, że rozgrywka staje się równie problematyczna, co inne popularnie znane zaburzenia. Ludzie tracą kontrolę nad sobą podobnie jak w przypadku uzależnienia od hazardu, substancji psychoaktywnych, alkoholu, kawy czy nikotyny.

Jednak definiowanie uzależnienia od gier, jako kwestii zdrowia psychicznego, wciąż budzi kontrowersje. Niektórzy badacze twierdzą, że przesadne korzystanie z gier wideo może być powodowane zmaganiami ze zdrowiem psychicznym, a nie samym jego stanem.

Źródło: Science Alert / WHO

whouzależnienie od gieruzależnienia
Komentarze (3)