Orange rozpoczyna modernizację i rozbudowę sieci w Trójmieście

Orange rozpoczyna modernizację i rozbudowę sieci w Trójmieście

Orange rozpoczyna modernizację i rozbudowę sieci w Trójmieście
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
09.09.2013 15:20

10 września Orange rozpoczyna przebudowę i gruntowną modernizację sieci komórkowej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Efektem będzie poprawa jakości połączeń telefonicznych oraz mobilnego dostępu do internetu, a także zwiększenie zasięgu sieci na zewnątrz i wewnątrz budynków.

Trójmiasto podzielono na 1. obszarów, w których kolejno będą realizowane prace techniczne. Rozpoczną się one w Gdańsku Południe, następnie będą prowadzone w Gdańsku Śródmieście, Porcie, Wrzeszczu i Przymorzu. W kolejnych tygodniach modernizacja obejmie Gdynie i Sopot. W każdej z nich potrwają około 4 tygodni. Zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie listopada.

288771796306770067
© (fot. Thinkstockphotos)

W ramach modernizacji nastąpi wymiana sprzętu telekomunikacyjnego zainstalowanego na nadajnikach sieci Orange. Dotychczas działające urządzenia zostaną zastąpione sprzętem najnowszej generacji, a ponadto uruchomione zostaną nadajniki w nowych lokalizacjach. Dotąd na terenie tych 1. obszarów działało 190 stacji bazowych Orange. Po modernizacji i rozbudowie ich liczba wyniesie 295.

Efektem będzie znaczne zwiększenie zasięgu i polepszenie jakości sygnału sieci Orange na zewnątrz i wewnątrz budynków. Zauważalnie zwiększy się także zasięg i jakość szybkiego mobilnego Internetu. Oznacza to, że na znacznie większym niż dotąd obszarze, klienci usług mobilnych będą mogli swobodniej rozmawiać i korzystać nie tylko z poczty email i przeglądania stron www, ale także pobierać filmy, oglądać telewizję mobilną czy słuchać internetowego radia w smartfonach, tabletach i na komputerach.

Kompleksowa wymiana najważniejszych elementów stacji bazowych oraz ich przełączenie do zmodernizowanej sieci transmisyjnej wymaga kilkugodzinnych przerw w działaniu urządzeń. Aby zminimalizować ewentualne utrudnienia w dostępie do sieci, prace techniczne są prowadzone kolejno, na pojedynczych nadajnikach, co oznacza, że w jednym czasie wyłączany jest tylko jeden z nich. Dzięki temu, połączenia są automatycznie realizowane przez sąsiadujące stacje bazowe, a klienci często nawet nie zauważają przerwy w pracy jednej z nich.

Po wymianie i uruchomieniu nowych urządzeń konieczne jest ich dostrojenie do współpracy z sąsiednimi stacjami i innymi elementami sieci. Na podstawie pomiarów są wprowadzane korekty ustawienia anten oraz oprogramowania i konfiguracji urządzeń. Czynności te są niezbędne, by jak najlepiej pokryć obszar pracy stacji sygnałem, wyeliminować ewentualne zakłócenia i zapewnić klientom usługi o optymalnym zasięgu oraz jakości. Związane z tym prace mogą wpływać na czasowe wahania jakości usług i krótkotrwałe utrudnienia w działaniu sieci.

Więcej informacji o rozbudowie i modernizacji sieci Orange można znaleźć na stronie www.orange.pl/lepszyzasieg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)