Oracle: fragmenty kodu Androida są przekopiowane

Oracle: fragmenty kodu Androida są przekopiowane
Źródło zdjęć: © heise-online

28.10.2010 15:41, aktual.: 28.10.2010 15:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak donosi amerykański magazyn informatyczny "Computerworld", Oracle uaktualnił pozew przeciwko Google'owi w sprawie naruszenia patentów w środowisku uruchomieniowym Javy systemu operacyjnego Android

O ile pierwotny akt oskarżenia zawierał tylko niektóre szczegóły dotyczące rzekomych naruszeń, o tyle w jego uzupełnieniu Oracle przedstawił więcej konkretów wraz z przykładowymi fragmentami kodu. Mają one dowodzić, że w skład Androida wchodzą biblioteki klas i materiały dokumentacyjne łamiące prawo autorskie, a niemal jedna trzecia pakietów API Androida to kopie odpowiedników oracle'owskiej Javy lub związanych z nią specyfikacji.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Naruszenia dotyczą między innymi metod Javy oraz jej nazw klas, identyfikatorów i parametrów, a ponadto struktury, organizacji i zawartości bibliotek klas Javy, jak również treści i konstrukcji jej dokumentacji - czytamy w przytoczonym uzupełnieniu aktu oskarżenia. Oracle twierdzi, że w niektórych przypadkach kod Androida jest po prostu przekopiowany z oracle'owskiego kodu Javy.

Google na razie nie komentuje nowych zarzutów. Gdy w sierpniu Oracle wniósł pozew przeciw niemu, gigant wyszukiwarkowy poczuł się główną ofiarą ataku na opensource'ową społeczność Javy. Na początku października koncern ponownie zajął stanowisko w tej sprawie, zaprzeczając naruszeniu patentów. Co więcej, Google zarzucił Oracle'owi, że złożonym pozwem zwraca się przeciwko własnej dotychczasowej strategii Open Source. W końcu potentat software'owy zażądał wcześniej od właściwego sądu unieważnienia kwestionowanych patentów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)