Optymalna temperatura procesora - co to znaczy i jak ją utrzymać?

Procesor, jak każdy inny podzespół komputera, pracuje, pobiera prąd i oddaje energię w postaci ciepła. Bardzo znaczący wzrost temperatury tego jakże ważnego komponentu może zwiastować poważne problemy, dlatego istotne jest utrzymanie odpowiedniego ciepła.

Optymalna temperatura procesora - co to znaczy i jak ją utrzymać?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Dlaczego procesor się nagrzewa?

Procesor jest jednym z najbardziej prądożernych elementów komputera i pracuje bezustannie bardzo intensywnie, dlatego wydziela bardzo dużo ciepła. Im większa wydajność jego pracy, tym wyższa jest jego temperatura. Łatwo to zauważyć: wystarczy włączyć program monitorujący temperaturę procesora w czasie rzeczywistym, przeglądać strony internetowe i jednocześnie obserwować temperaturę, a następnie włączyć program wymagający dużej mocy obliczeniowej, np. grę komputerową, i powtórnie sprawdzić temperaturę. Różnica będzie widoczna.

Dlaczego zachowanie optymalnej temperatury procesora jest ważne?

Zachowanie optymalnej temperatury procesora jest ważne, bo wpływa na działanie całego komputera. Jeżeli procesor zaczyna się przegrzewać, wówczas stara się obniżyć swoją temperaturę, a co za tym idzie obniża wydajność swojego działania. Wówczas możemy zaobserwować i usłyszeć jego nierówną pracę. Jeżeli jednak jest już bardzo przeciążony i zbliża się bądź nawet przekracza temperaturę krytyczną, wówczas komputer zaczyna się wyłączać, przycinać, restartować, a to uniemożliwia komfortową pracę.

Optymalna temperatura procesora – ale co to właściwie znaczy?

Optymalna temperatura oznacza często konkretną wartość, która pozwala na komfortową i, co ważniejsze, bezpieczną pracę. Jednakże w przypadku procesora, i w ogóle jakiegokolwiek innego komponentu komputera, nie jest to jedynie jedna wartość, a tak naprawdę pewien zakres wartości. Procesor pracuje różnie, w zależności od tego, jakie czynności wykonujemy na komputerze tzn. czy przeglądamy internet, czy gramy w grę, czy renderujemy grafikę 3D. Ta czynność, która wymaga od procesora większej mocy obliczeniowej, będzie wpływać na to, jak wysoka będzie jego temperatura.

Generalnie określa się dwa zakresy "temperatur optymalnych" procesora: temperatura w stanie spoczynku i temperatura pod obciążeniem (w tzw. stresie). Temperatura w stanie spoczynku, a więc przy wykonywaniu niewielkich czynności, będzie niższa niż temperatura, którą ma procesor podczas bardzo intensywnej pracy.

Jednak co z tego wynika? To, że optymalna temperatura procesora to taka, która nie przekracza temperatury maksymalnej, ale jednocześnie nie jest za wysoka w stanie spoczynku, bo to może świadczyć o problemach. Krótko mówiąc: im niżej, tym lepiej. Każdy typ procesora posiada wyznaczoną wartość temperatury maksymalnej, której nie może przekroczyć podczas pracy. Zazwyczaj wartość ta sięga blisko 80-100 stopni Celsjusza, ale możemy ją sprawdzić w specyfikacji procesora, np. na stronie internetowej producenta.

Jeżeli mamy wrażenie, że komputer pracuje zbyt głośno, nieregularnie lub obudowa zbyt mocno się nagrzewa, warto sprawdzić, czy nie ma problemów ze zbyt wysoką temperaturą.

Optymalna temperatura procesora w laptopach

Procesory mobilne, a więc przeznaczone do pracy w laptopach, generalnie nagrzewają się bardziej, zazwyczaj mają wyższe wartości temperatur krytycznych (niektóre procesory mogą nawet pracować stabilnie przy blisko 100 stopniach Celsjusza), a więc będą cieplejsze niż te, które występują w komputerach stacjonarnych i wartość powyżej 50 czy 60 stopni Celsjusza nie powinna nas niepokoić. Dlaczego? Dlatego, że w laptopie nie ma tak swobodnego przepływu powietrza jak w desktopie, wiele komponentów jest "upchanych" na małej powierzchni, a procesor często jest chłodzony pasywnie.

Objawy przegrzewania się procesora w laptopach są podobne do tych, jakie można zaobserwować w desktopie: nierówna praca, spadek wydajności, zbyt gorąca obudowa.

Jak utrzymać optymalną temperaturę procesora?

Żeby utrzymać optymalną temperaturę procesora, należy przede wszystkim dbać o komputer. Największym wrogiem procesora jest brud i kurz osiadający na jego chłodzeniu (np. łopatkach wentylatora), a także stara, źle rozprowadzona bądź niskiej jakości pasta termoprzewodząca, bez której ani rusz. Zaleca się więc, żeby co jakiś czas rozebrać laptopa bądź komputer stacjonarny, chwycić za sprężone powietrze i tubkę pasty termoprzewodzącej i wydmuchać brud z trudno dostępnych miejsc oraz nałożyć nową warstwę pasty.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)