Operatorzy komórkowi gotowi na Euro 2012
Na potrzeby Euro 2012 operator komórkowy Orange położył setki km kabli, dzięki którym m.in. możliwa będzie transmisja meczów. Spółka zapewniła też połączenie światłowodowe między stadionami i z Ukrainą. Do turnieju przygotowani są też inni operatorzy - T-Mobile, Play i Plus.
Orange, jako oficjalny partner technologiczny UEFA na EURO 201. zapewnia rozwiązania informatyczne na stadionach oraz sieć i usługi, z których skorzystają nadawcy transmitujący turniej na cały świat. Operator stworzył m.in. IBC - Międzynarodowe Centrum Nadawcze, które będzie transmitowało obraz i dźwięk do ponad 200 krajów na całym świecie.
Na potrzeby obsługi turnieju, Orange wdrożył także nową generację sieci ROADM, która zapewni transmisję sygnału audio i wideo. Operator wyposażył stadiony w Polsce w około 126. stanowisk dziennikarskich. Dostarczył też m.in.: 1500 telefonów IP (wykorzystują technologię cyfrową VoIP, umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych), 1279 monitorów LCD, 6661 dostępów LAN (sieć internetowa), 1182 laptopów, 179 telewizorów. Połączy je 380 km kabli.
Dla przykładu we Wrocławiu Orange w pełni wyposażył m.in. Main Telco Room - serce technologiczne obiektu - pomieszczenie, w którym znajdują się główne urządzenia transmisyjne. Zbudował też centrum dziennikarskie, które wyposażył w 51. stanowisk z dostępem do internetu, w tym 200 z internetem bezprzewodowym. Przygotował też ponad 270 stanowisk komentatorskich dla ponad 200 stacji radiowych i telewizyjnych. Podobnej wielkości inwestycje były w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie.
"Na stadionie we Wrocławiu położyliśmy kilkadziesiąt kilometrów kabli telekomunikacyjnych. Jednocześnie fotoreporterzy będą mogli skorzystać łącznie ze 15. stanowisk dostępu do internetu, które będą dostępne blisko płyty stadionu. Dzięki nim w ciągu kilku sekund będą mogli przesłać zrobione przed chwilą zdjęcia do swoich redakcji - powiedział Paweł Raszeja, manager Orange Polska odpowiedzialny za prace na wrocławskim obiekcie. Dodał, że nad niezawodnością systemu będzie czuwało 50-60 pracowników Orange.
Zupełnie inną kwestią niż partnerstwo technologiczne Orange z UEFA jest zapewnienie sprawnej łączności dla kibiców na wszystkich stadionach oraz wokół nich. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której nie można się z kimś połączyć, czy wysłać SMS-a. Tutaj odpowiedzialni są wszyscy operatorzy komórkowi. Na każdym ze stadionów był wybrany jeden tzw. wiodący operator telekomunikacyjny, odpowiadający za przygotowanie infrastruktury (zasilanie, anteny), do której potem podłączali się pozostali. W ten sposób T-Mobile przygotował stadion w Gdańsku, Plus w Warszawie, Play w Poznań, a Orange we Wrocławiu. Dla przykładu na tej ostatniej arenie Orange zainstalował 1. dodatkowych anten nadawczych, dzięki którym możliwe będzie obsłużenie zwiększonej liczby połączeń i transmisji danych w sieciach komórkowych.
Za stadion w Gdańsku odpowiedzialna była Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile). Członek zarządu spółki Milan Zika poinformował PAP, że w sierpniu 201. operator uruchomił infrastrukturę dla telefonii komórkowej na tym stadionie. "W obiekcie zainstalowano 66 anten, użyto 4 km kabli i 2 km światłowodu. Tak przygotowana infrastruktura ma za zadanie zapewnić kibicom bezproblemowe korzystanie z usług telekomunikacyjnych. Rozkład ruchu podczas meczu można porównać do nocy Sylwestrowej. Jak uczą doświadczenia operatorów, zarówno z grupy DT (Deutsche Telekom - PAP), jak i innych w czasie trwania meczu ruch jest stosunkowo niewielki, natomiast podczas przerw, jak i po zakończonym meczu bardzo wzrasta" - zaznaczył.
Dodał, że w związku z przygotowaniami do turnieju Euro 201. PTC powiększyła pojemności sieci na kilkuset stacjach bazowych, w tym kilkudziesięciu w tzw. fan-zone'ach, czyli miejscach o największych skupiskach kibiców oraz zbudowała kilkadziesiąt nowych stacji bazowych w miejscach związanych z Euro 2012 i traktach komunikacyjnych w całym kraju. "Jak zwykle także w przypadku tego rodzaju imprez masowych wykorzystamy do ich obsługi również mobilne stacje bazowe" - podkreślił.
Również Plus deklaruje, że przygotował swoją sieć do wzmożonego ruchu i jest gotowy do Euro 2012. Spółka była odpowiedzialna za prace przy budowie infrastruktury na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zakończyły się one pod koniec kwietnia. Jak informują przedstawiciele spółki, łącznie na stadionie jest prawie 190 anten, tak by zapewnić zasięg z każdego miejsca. Działanie sieci było też testowane podczas meczów Polska - Portugalia oraz Legia - Sevilla, i - jak informuje Plus - instalacja pracowała bez zarzutów. Spółka rozbudowała też i zbudowała nowe stacje bazowe w rejonie Placu Defilad w Warszawie (obszar Strefy Kibica).
Rzecznik Play Marcin Gruszka poinformował z kolei PAP, że dwa miesiące trwały prace na poznańskim stadionie. Położono na nim 6,1 km kabli teletechnicznych i znajduje się na nim 13. anten. "Naszą rolą było przygotowanie infrastruktury dla widzów. Stadion jest gotowy" - podkreślił.