Opera 11.60 beta ze wsparciem dla podwójnej tęczy

Opera 11.60 beta ze wsparciem dla podwójnej tęczy
Źródło zdjęć: © chip.pl

10.11.2011 14:50, aktual.: 11.11.2011 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wersja beta wprowadza Ragnarök, alogorytm parsowania HTML5 Opery. HTML5 określa jasno, jak przeglądarka powinna radzić sobie z nieścisłościami w kodzie, dlatego wkrótce zniknie problem otwierania strony w danej przeglądarce, co oznacza wielki postęp w dziedzinie kompatybilności tych aplikacji.

- HTML5 dokładnie określa, jak przeglądarki mają radzić sobie z błędami w kodzie –. powiedział Bruce Lawson, Web Evangelist w Opera Software. – Wcześniej musiały zgadywać i wszystkie zgadywały inaczej. To prowadziło do wielu problemów z kompatybilnością i oznaczało więcej pracy dla twórców stron. Teraz, kiedy już mamy Ragnarök i ujednolicone parsowanie błędów, poświęcam mniej czasu na pomocy webdeveloperom, by ich strony działały we wszystkich przeglądarkach, i mam więcej czasu na moją prawdziwą pasję – tworzenie podwójnej tęczy w CSS.”

Podwójne tęcze? Właśnie tak. Znacie to: http://bit.ly/75ieRc? Opera też ma swoją podwójną tęczę. Opera 11.6. wprowadza gradienty kołowe CSS3, dzięki czemu graficy mogą tworzyć hipnotyzujące elipsy, lub wspaniałe podwójne tęcze, takie jak te, które zrobił Bruce:

http://people.opera.com/brucel/temp/unicorn/. (Kliknij prawym przyciskiem i wybierz “Podgląd element”, by zobaczyć, jak to zrobił).

Z innych nowości Opera 11.6. wprowadza zgodność z ECMAScript 5.1, najnowszą wersją standardu JavaScript. Możesz teraz użyć JavaScript (i trochę Canvas), by stworzyć podwójną tęczę, jeśli sobie tylko zażyczysz.

I jeszcze to: Opera 11.6. to pierwsza przeglądarka wspierająca Microdata HTML5, a więc rodzaj znaczników używanych przez Bing, Yahoo i Google do optymalizacji wyników wyszukiwania.

Pobierz Opera 11.6. beta:

Pamiętaj jednak, że to wersja rozwojowa i nieukończona, mogąca wciąż sprawiać kłopoty.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Opera 11.60 beta ze wsparciem dla podwójnej tęczy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)