Open source'owe przeboje 2009 r.

Open source'owe przeboje 2009 r.

Open source'owe przeboje 2009 r.
03.04.2009 13:30, aktualizacja: 03.04.2009 15:01

Bieżący rok upływa na razie pod znakiem doniesień o Windows 7 - a to, że wyciekł kolejny build nowego systemu, a to, że system blokuje kodeki firm trzecich, a to, że funkcja geolokalizacji jest w nim domyślnie włączona... Tymczasem premierom open source nie towarzyszy taki rozgłos - być może programiści społeczności wolnego oprogramowania wolą poświęcić czas na pisanie kodu niż działania marketingowe? Sprawdźmy więc, jakich hitów open source możemy spodziewać się do końca 2009 r.

Przegląd hitów open source rozpoczynamy od przeglądarki internetowej Mozilli. Najnowsza wersja Firefoksa, jak pamiętamy, miała pierwotnie nosić numer 3.1. jednak z uwagi na liczbę i znaczenie zaimplementowanych w nim innowacji twórcy zdecydowali się przechrzcić program na numer 3.5. Owe nowości to m.in. silnik JavaScript TraceMonkey, tryb prywatności, wsparcie dla elementów multimedialnych specyfikacji HTML 5, wsparcie kodeków Ogg Vorbis i Theora i wiele innych - https://developer.mozilla.org/en/firefox_3.5_for_developers. Oficjalna wymiana numerów wersji nastąpi wraz z udostępnieniem czwartej bety nowej wersji przeglądarki (dotychczas rozpoznawalnej jako 3.1). Zgodnie z planem, nowa edycja testowa zostanie opublikowana 14 kwietnia.

Bogactwo dystrybucji
Tegoroczne premiery dystrybucji Debian GNU/Linux 5.0 i Suse Linux Enterprise 1. to z pewnością nie wszystko, czego mogą oczekiwać fani systemów spod znaku pingwina. Jeszcze w tym miesiącu, a dokładnie 23 kwietnia, możemy spodziewać się kolejnej, pełnej edycji Ubuntu - 9.04 "Jaunty Jackalope". Wśród nowości systemu wymienić należy środowisko Gnome 2.26, serwer X.Org 1.6, wsparcie dla systemu plików ext4 (opracowanym z myślą o dużych woluminach) oraz możliwość dostosowywania notyfikacji powiadomień. Nowy system to także ulepszenia z zakresu wydajności, np. podczas uruchamiania. Co ważne, Canonical nie zwalnia tempa i zapowiada, że za kilka miesięcy poznamy następną wersję tego systemu. Ubuntu 9.10 "Karmic Koala" ma ujrzeć światło dzienne w październiku.
Programiści Red Hat również nie dają o sobie zapomnieć - najnowsza wersja Fedory, nosząca numer 1. i kryptonim Leonidas, weszła właśnie w stadium beta - https://fedoraproject.org/get-prerelease. Wydanie charakteryzuje się m.in. domyślnie aktywnym systemem plików Ext4 i usprawnieniami w menedżerze pakietów. Cały system ma się też uruchamiać i zamykać znacznie szybciej, a ponadto użytkownik może wybrać ulubione środowisko graficzne spośród trzech dostępnych: Gnome 2.26, KDE 4.2 i Xfce 4.6 beta. Finalna wersja Fedory 11 ma ukazać się latem.
Skoro już mowa o poszczególnych komponentach systemów Linux, to na koniec czerwca zaplanowane jest wydanie KDE 4.3. Planowana przez Novella na listopad br. dystrybucja openSUSE 11.2 powinna też zawierać nową wersję jądra (2.6.30 lub wyższą) jak też nowsze wydanie Gnome (2.28).

Praca i hobby
Miejmy nadzieję, że pogłoski o śmierci projektu OpenOffice są przesadzone i że najnowsza wersja alternatywy dla pakietu MS Office, o numerze 3.1. ukaże się bez wielkich opóźnień. Wydanie to znajduje się obecnie w stadium "deweloperskim" i nie jest zalecane do wykorzystania w codziennej pracy. Ma oferować m.in. wsparcie dla antyaliasingu, poprawiony mechanizm tworzenia wykresów, obsługę formatów ODF 1.2 i OOXML, jak też natywną kompatybilność z systemem Mac OS X.
W drugim kwartale br. na licencji GNU GPL udostępnione zostanie narzędzie do obróbki i publikacji materiałów wideo - Kaltura - w wersji Community Edition. Dzięki temu administrator każdej strony internetowej będzie mógł w jej ramach uruchomić własny, przypominający YouTube portal wideo. Obecnie dostępne są rozszerzenia platformy Kaltura przeznaczone m.in. do współpracy z MediaWiki i WordPressem. A propos WordPress - pod koniec kwietnia będziemy świadkami prezentacji nowego wydania tej platformy, noszącego numer 2.8. Celowo nie używamy określenia "platforma do tworzenia bloga", gdyż aplikacja, która początkowo miała pomagać w tworzeniu i zarządzaniu dziennikami internetowymi obrosła w tyle funkcjonalności, że z powodzeniem można wykorzystywać ją także do zarządzania treścią niewielkiego portalu (CMS). Cykl rozwojowy narzędzia przewiduje w tym roku (jak na razie) jeszcze dwa wydania - 2.9 w maju oraz sierpniowe, o numerze 3.0.
Najciekawszą premierą 200. r. z punktu widzenia administratora sieci może być Samba 4.0 (pod koniec lutego wydano kolejną alphę serwera) - mocne strony Samby to m.in. wsparcie usługi Active Directory i protokołu Kerberos. Warto wspomnieć też o Zenoss Core 2.4, nowym wydaniu narzędzia do zarządzania i monitoringu sieci, jakie zapowiadane jest na kwiecień br. Równolegle z jego wprowadzeniem uruchomiona zostanie internetowa platforma współpracy - za pośrednictwem Zenoss.net będzie można dzielić się spostrzeżeniami i poradami z innymi użytkownikami, jak też proponować własne rozszerzenia do Zenoss Core.

Pominęliśmy coś? Piszcie, oceniajcie, komentujcie!

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)