OORT. Polska firma wyróżniona w USA
Polski start-up OORT został uznany jednym z trzech najlepszych rozwiązań Smart Home na świecie. Firmę docenił Gartner, amerykańska firma analityczno-doradcza, będąca jednym
z globalnych liderów w branży technologicznej, do elitarnego grona trzech najciekawszych systemów Smart Home na świecie.
OORT to technologia, która pozwala zarządzać całym domem za pośrednictwem jednej aplikacji. Dzięki niej użytkownik może za pomocą dowolnego smartfona m.in.: kontrolować światło, wszystkie urządzenia podłączone do prądu, a nawet odnajdywać zagubione przedmioty. Otwartość systemu pozwala na łatwe tworzenie zależności pomiędzy urządzeniami. Za pomocą kilku kliknięć możemy zatem sprawić, że po wejściu do domu włączą się światła, zacznie grać nasza ulubiona muzyka, a kuchenka mikrofalowa podgrzeje posiłek.
Start-up powstał, by rozwiązywać nasze codzienne problemy: odnajdywać rzeczy, które codziennie gubimy, gasić za nas światło, zabezpieczać przed pozostawieniem włączonego żelazka czy informować, gdy dzieci wyjdą samodzielnie z domu. Ta technologia jest dostępna dla każdego. Wystarczy smartfon i wybrane inteligentne urządzenie, których ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych i są dostępne w wybranych sklepach (np. iSpot).
OORT działa także na rynku instytucjonalnym, gdzie wspiera producentów elektroniki użytkowej w zmianie ich obecnych urządzeń w inteligentne. Partnerzy biznesowi otrzymują kompleksowe rozwiązanie obejmujące software i hardware, dzięki czemu mogą wdrożyć nowe rozwiązanie na rynek w 6 do 9 miesięcy.
Gartner zdecydował się wyróżnić OORT z trzech powodów. Po pierwsze, doceniono łatwość obsługi rozwiązania i jego wszechstronność. OORT SmartHub, serce systemu, automatycznie wykrywa wszystkie urządzenia kompatybilne z Bluetooth, na którym bazuje OORT i pozwala tworzyć pomiędzy nimi zależności, np. jeśli włączy się światło w łazience, wyłącz radio w kuchni. Po drugie, podkreślono minimalistyczny design. Wszystkie dostępne urządzenia: te inteligentne, żarówki, gniazdka, lokalizatory czy huby utrzymane są w jednej, industrialnej konwencji. Po trzecie, wskazano zdolność uczenia się przez system i dostosowywanie do nawyków użytkownika.
_ Hub stanie się bardziej inteligentny, przewidując przyszłe działania użytkownika. Przykładowo, rozpozna gdy będziesz się budzić (dzięki inteligentnej opasce) i automatycznie uruchomi ekspres do kawy _ –. tłumaczy Pete Basiliere, Research Director w Gartner Inc. W zestawieniu poza OORT znalazł się również WINK należący do amerykańskiego giganta General Electric oraz szwajcarska firma digitalSTROM.
OORT to międzynarodowa firma działająca w sektorze internetu rzeczy. Oferuje technologię umożliwiającą kontrolę wszystkich urządzeń w domu lub biurze za pomocą smartfona. Działa na rynku konsumenckim, udostępniając innowacyjny system SmartHome, a także instytucjonalnym, gdzie pozwala producentom zmieniać ich dotychczasowe urządzenia w inteligentne oraz dostarcza dedykowane systemy IoT.
Firma jest zdobywcą licznych międzynarodowych nagród, m.in.: finalistą Bluetooth Breakthrough Awards, zdobywcą Envisioneering Innovation and Design Award w ramach CES 201. czy zwycięzcą nagrody przyznawanej w ramach ORANGE FAB.