Olśniewający laser batem na niepokornych kierowców

Olśniewający laser batem na niepokornych kierowców

Olśniewający laser batem na niepokornych kierowców
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
02.07.2009 10:19, aktualizacja: 02.07.2009 10:51

Naukowcy związani z Pentagonem pracują nad laserowym urządzeniem, które ma zmuszać kierowców do zatrzymania się, ale nie powinno trwale szkodzić ich oczom - informuje "New Scientist".

Gdy do wojskowego punktu kontrolnego szybko zbliża się samochód, a jego kierowca nie reaguje na ostrzegawcze sygnały, żołnierze nie wiedzą, czy to skrajna beztroska, czy zamach terrorystyczny. Bywa, że prewencyjnie strzelają, bo wolą się tłumaczyć przed sądem niż zginąć.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Rozwiązaniem problemu może być nieszkodliwa metoda zmuszająca kierowców do zatrzymania. Zielone, chwilowo oślepiające lasery zostały już wypróbowane w Iraku i Afganistanie- jednak okazało się, że użyte z małej odległości potrafią uszkodzić oko. Do szpitala trafiali zarówno cywile, jak i przypadkowo trafieni w oko żołnierze amerykańscy.

Nowa propozycja specjalistów z Departamentu Obrony to laser wysyłający impulsy światła które nie powinny uszkadzać oka. Emitowane przez niego światło odpowiada części widma pochłanianej przez szkło w szybach samochodu. W rezultacie impuls takiego lasera odparowuje szkło, wytwarzając plazmę. Plazma pochłania resztę impulsu, po czym wypromieniowuje nadmiar energii w postaci białego światła - które nie uszkadza wzroku, ale uniemożliwia zobaczenie czegokolwiek na drodze. Ponieważ źródłem światła jest rozgrzana szyba, powodzenie metody nie zależy od odległości pomiędzy laserem a pojazdem. Prototyp powinien być gotowy w przyszłym roku.(PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)