Olimpiada Wiedzy o Internecie

Od 3 do 16 kwietnia odbędzie się 7 półfinałów Ogólnopolskiej
Olimpiady Wiedzy o Internecie, organizowanej przez Telefonię Dialog pod merytoryczną opieką Politechniki Wrocławskiej

Olimpiada Wiedzy o Internecie
Źródło zdjęć: © Dialog

Od 3 do 16 kwietnia odbędzie się 7 półfinałów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie, organizowanej przez Telefonię Dialog pod merytoryczną opieką Politechniki Wrocławskiej.

Uczestniczą w niej uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W eliminacjach wewnątrzszkolnych wzięło udział około 35 tys. osób, czyli 7 tys. drużyn, składających się z 4 uczniów i nauczyciela. Finał olimpiady odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu. Nagrodą główną jest wyjazd do Doliny Krzemowej w Kalifornii.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters jest konkursem naukowym dla młodzieży szkolnej, organizowanym w kilku etapach, rozgrywanych zarówno w formie testów online, jak i na żywo. Olimpiada dotyczy szeroko rozumianej wiedzy o internecie i technologiach teleinformatycznych. Młodzież biorąca udział w turnieju przy współpracy z nauczycielami rozwiązuje testy przygotowane przez ekspertów Politechniki. Nad przebiegiem turnieju czuwa jury powołane przez Prezesa Telefonii Dialog S.A.

Informacje o rozpoczęciu konkursu wysłano w styczniu do 15 tys. szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Spośród 35 tys. osób biorących udział w eliminacjach wewnątrzszkolnych, do turnieju głównego przeszło 2941 drużyn, czyli ok. 14 tys. osób. Dodatkowo uczniowie biorą udział w konkursie na spot reklamowy usługi DialNet (szerokopasmowy dostęp do Internetu) – napłynęło aż 898 filmów. Najlepszy z nich zostanie wyemitowany w TVP.

Dla potrzeb Olimpiady Polska została podzielona na 14 okręgów. W marcu rozegrane zostały 2 etapy testów on-line. W kwietniu 20 najlepszych drużyn z każdego okręgu (10 gimnazjalnych i 10 ponadgimnazjalnych) weźmie udział w ogólnopolskich półfinałach, rozgrywanych na żywo, zwanych Meczami Mastersów. Podczas Meczu młodzież skupiona przy stanowiskach z komputerami podłączonymi do Internetu (wynajęte zostanie 40 laptopów i przenośny system WiFi) będzie wykonywać różnego rodzaju zadania, testy, konkurencje na czas, zabawy itd. Mecze Mastersów odbędą się w Świdnicy (3 kwietnia), Poznaniu (4 kwietnia), Bydgoszczy (9 kwietnia), Warszawie (10 kwietnia), Lublinie (11 kwietnia), Częstochowie (15 kwietnia) i Krakowie (16 kwietnia).

DialNet Masters jest rozgrywany w dwóch odrębnych kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Na wszystkich etapach olimpiada jest obsługiwana przez specjalny serwis internetowy www.dialnetmasters.pl. Serwis ten jest centrum skupiającym uwagę wszystkich uczestników i obserwatorów olimpiady, swoistym „sercem” turnieju. Serwis dialnetmasters.pl to również miejsce dla każdej drużyny na zamieszczenie (pod kontrolą nauczycieli) informacji o sobie, swojej szkole, zdjęć, linków oraz filmików.

6 czerwca 2008 we Wrocławiu odbędzie się Wielki Finał DialNet Masters. Do tego ostatniego, decydującego meczu przejdzie 28 drużyn gimnazjalnych i 28 ze szkół ponadgimnazjalnych, wyłonionych podczas Meczów Mastersów. Finał przebiega podobnie jak mecze, jednak jest odpowiednio trudniejszy i zawiera więcej elementów multimedialnych i widowiskowych. Laureaci – zdobywcy trzech pierwszych miejsc - i ich nauczyciele otrzymają wysokiej klasy sprzęt komputerowy (30 laptopów), szkoły z których pochodzą - zestawy komputerowe, a wszyscy członkowie drużyn finałowych - gadżety (smycze, koszulki z nadrukiem okolicznościowym). Będą również nagrody-niespodzianki dla kibiców, nauczycieli i olimpijczyków.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)