OLED - porozumienie ponad podziałami

OLED - porozumienie ponad podziałami

OLED - porozumienie ponad podziałami
Źródło zdjęć: © Epson
10.07.2008 12:00, aktualizacja: 10.07.2008 14:48

Największe japońskie koncerny z branży elektronicznej zamierzają sformować konsorcjum, które zajmie się rozwijaniem technologii OLED. W skład organizacji wejdą m.in. Sony, Toshiba oraz Matsushita ( właściciel marki Panasonic ).

Szczegółowych informacji na temat tego przedsięwzięcia na razie nie podano - firmy zaangażowane w projekt zapowiadają, że zostaną one ujawnione wkrótce. Aktualnie wiadomo tylko, że celem konsorcjum będzie opracowanie rozwiązań i technologii, które pozwolą na produkowanie i wprowadzenie na rynek urządzeń wyposażonych w duże wyświetlacze OLED ( nie podano, o jakie dokładnie rozmiary ekranów chodzi ).

Obraz
© 3,5 calowy ekran OLED SONY(fot. IDG)

Japońskie firmy chcą uporać się z dwoma podstawowymi wadami technologii OLED - tzn. wysokimi kosztami produkcji ( które wciąż utrzymują się - mimo, iż w teorii ekrany OLED powinny być tańsze niż np. LCD ) oraz problemami z produkowaniem dużych wyświetlaczy. Do tej pory na rynek trafił tylko jeden telewizor OLED - model XEL-1 firmy Sony, wyposażony w ekran o przekątnej 11". Kilka firm pokazało co prawda większe telewizory, ale były to tylko prototypy.

W skład konsorcjum, którego stworzenie zostało zainicjowane przez japoński rząd ( znany ze wspierania innowacyjności ) oprócz Sony, Toshiby i Matsushity wejdą także koncerny chemiczne Idemitsu Kosan oraz Sumitomo Chemical. Całe przedsięwzięcie zostanie dofinansowane przez japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu grantem w wysokości 3,5 mld jenów ( czyli ok. 33 mln USD ).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)