OLED-owe nowości Samsunga i Epsona

OLED-owe nowości Samsunga i Epsona

OLED-owe nowości Samsunga i Epsona
Źródło zdjęć: © IDG
25.10.2007 11:30, aktualizacja: 25.10.2007 11:48

Kilka tygodni temu koncern Sony zaprezentował pierwszy telewizor OLED gotowy do premiery rynkowej. Konkurenci firmy najwyraźniej nie chcą zostać w tyle i zintensyfikowali prace nad tą technologią - efektem tego jest zaprezentowanie przez firmy Samsung i Epson własnych prototypów "organicznych" wyświetlaczy. Zdaniem analityków, taki "wyścig zbrojeń" może przyczynić się do szybkiego spopularyzowania ekranów OLED oraz obniżenia ich cen.

Wygląda na to, że pierwszym telewizorem OLED, który pojawi się w sklepach - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/125604.html, będzie produkt firmy Sony - mowa tu o modelu XEL-1, który koncern zaprezentował na początku października. Niewykluczone jednak, że wkrótce po nim w sklepach pojawią się kolejne urządzenia wykorzystujące tę technologię - być może będą to telewizory, których pierwowzorami są zaprezentowana na japońskich targach FPD Expo prototypy Epsona i Samsunga.

Koreański koncern przedstawił trzy urządzenia - są one wyposażone w 14-calowe ekrany OLED ( telewizor Sony ma zaledwie 11-calowy wyświetlacz ). Prototypy charakteryzują się ciekawym wzornictwem i niewielką grubością - jednak bliższe oględziny pokazują, że zastosowanym w nich ekranom daleko jeszcze do doskonałości ( na wyświetlaczu każdego z trzech telewizorów widać statyczne piksele, zablokowane na jednym z kolorów ).

|

Obraz

|
| --- |

Przedstawiciele Samsunga zapewniają jednak, że te problemy zostaną wkrótce rozwiązane - tłumaczą oni, że owe błędy są konsekwencją problemów z procesem produkcyjnym, a nie samą technologią OLED. Chodzi o to, że Samsung wyprodukował owe ekrany na liniach produkcyjnych stworzonych z myślą o wytwarzaniu paneli TFT LCD - firma zamierza jednak wprowadzić do procesu produkcyjnego pewne modyfikacje, które zniwelują problemy. Atutem takiego rozwiązania będzie niska cena paneli OLED - Samsung nie będzie bowiem musiał budować z myślą o nich zupełnie nowych linii produkcyjnych czy fabryk.

Z kolei japoński koncern Seiko Epson - jeden z pionierów badań nad technologią OLED - prezentował na swoim stoisku 5 prototypowych, 8-calowych paneli OLED. Urządzenie nie miały żadnych widocznych defektów, zaś wyświetlany przez nie obraz był jasny i wyraźny.

Niestety, przedstawiciele żadnej z powyższych firm nie byli w stanie powiedzieć, kiedy w ich ofercie mogą pojawić się pierwsze telewizory wyposażone w ekrany OLED.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)