Okulary pomagające niewidomym

Okulary pomagające niewidomym

Okulary pomagające niewidomym
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
12.07.2011 16:25

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Włoch opracowują systemy ułatwiające niewidomym dostrzeganie przeszkód i poruszanie się po mieście, a nawet częściowo przywracające wzrok

Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Włoch opracowują systemy ułatwiające niewidomym dostrzeganie przeszkód i poruszanie się po mieście, a nawet częściowo przywracające wzrok - poinformowały BBC i magazyn "Technology Review".

Brytyjscy naukowcy z University of Oxford opracowali okulary, ułatwiające niewidomym poruszanie się po mieście i omijanie ruchomych przeszkód, np. pieszych, rowerzystów, samochodów i innych pojazdów oraz przeszkód stałych, takich jak słupki, drzewa i elementy "małej architektury" m.in. szczególnie niewygodne dla niewidomych niewielkie betonowe donice.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

W okularach wbudowane są dwie mikrokamery, połączone z układem mikroprocesorowym, wbudowanym w boczną część oprawek. Przy każdym obiekcie rozpoznanym przez kamery, procesor generuje silne błyski światła z diod LED znajdujących się w górnej części soczewek okularów. Rodzaj błysków zależy od typu obiektu (stały-ruchomy) i odległości. Pozwala to niewidomemu rozpoznawać na podstawie położenia rodzaj przeszkody i ułatwia jej omijanie.

Z kolei włoscy naukowcy z Istituto Italiano di Tecnologia wyhodowali neurony hipokampa szczurów na podłożu z mikrofotodiod indowo-cynkowych, pokrytych organicznym polimerem przewodzącym światło. W ten sposób powstał implant, który wszczepiony w oko szczura umożliwiał mu rozpoznawanie natężenia światła oraz kształtów przedmiotów (także kierunku ruchu).

Zespół pod kierownictwem prof. Guglielmo Lanzaniego użył obecnie techniki drukowania mikrofotodiod na polimerze tak, aby odtworzyć rozmieszczenie komórek światłoczułych na ludzkiej siatkówce. Naukowcom chodzi bowiem o maksymalną poprawę ostrości i jakości obrazu otrzymywanego dzięki implantowi.

Według badaczy, elektroniczno-bioniczne urządzenie za około 5 lat będzie przygotowane do wszczepienia pierwszym testującym je ludziom.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)