Okręty wojenne NATO na Bałtyku. Cel wizyty był jasno określony
17.11.2021 10:37, aktual.: 24.02.2022 16:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Stała Grupa Przeciwminowa NATO 1 (SNMCMG1) uczestniczyła w ćwiczeniach BELONA21/II na Morzu Bałtyckim. Manewry przeprowadzane razem z Marynarką Wojenną RP na polskich wodach terytorialnych miały na celu poprawę interoperacyjności państw sojuszniczych.
Jak donosi Allied Maritime Command ćwiczenia z udziałem okrętów wojennych NATO odbyły się na polskich wodach terytorialnych na południowym Bałtyku. Zostały przeprowadzone w ramach rutynowego rozmieszczenia Stałej Grupy Przeciwminowej NATO 1 (SNMCMG1) w dniach 12-15 listopada br. SNMCMG1 to jedna z czterech stałych grup morskich organizacji, w skład której wchodzą okręty z różnych państw sojuszniczych oraz międzynarodowy personel.
Okręty wojenne NATO na Morzu Bałtyckim
- Dla nas, jako grupy wielonarodowej, każda interakcja z alianckimi siłami morskimi jest bezcenna. Ma to szczególne znaczenie dla mnie i polskiego personelu, ponieważ operowaliśmy z naszą rodzimą Marynarką Wojenną – powiedział kmdr Michał Dziugan, dowódca SNMCMG1.
Okręty wojenne NATO, czyli FGS Elbe oraz dwa niszczyciele min HNLMS Vlaardingen i FGS Bad Bevensen, a także dwa drony przeciwminowe Seahund zostały zaangażowane m.in. w poszukiwanie min na wyznaczonych obszarach Bałtyku, w pobliżu Szczecina oraz Świnoujścia. Jednostka wymieniała wiedzę dotyczącą usuwania podwodnych materiałów wybuchowych i zapewniania bezpieczeństwa na morzu z Marynarką Wojenną RP.
Na dnie Morza Bałtyckiego wciąż znajdują się broń oraz amunicja z czasów obu wojen, o czym informowaliśmy już wcześniej. Są one poważnym zagrożeniem dla środowiska oraz ludzkiego zdrowia, bo postępująca korozja może doprowadzić do uwolnienia niebezpiecznych substancji, w tym iperytu siarkowego (nazywanego powszechnie gazem musztardowym).