Okręt Marynarki Wojennej RP wyruszył w półroczną misję

Okręt Marynarki Wojennej RP wyruszył w półroczną misję

Okręt Marynarki Wojennej RP wyruszył w półroczną misję
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki
Bolesław Breczko
05.01.2017 15:53, aktualizacja: 05.01.2017 17:58

ORP "Kontradmirał Xawery Czernicki" opuścił port wojenny w Świnoujściu i udał się na Morze Śródziemne. Tam przez 6 miesięcy będzie członkiem Sił Odpowiedzi NATO.

Dowódca jednostki kmdr por. Aleksander Urbanowicz, jako pierwszy polski oficer będzie dowodził zespołem okrętów przeciwminowych NATO. W skład zespołu wejdą głównie niszczyciele min z marynarek wojennych państw NATO z basenu Morza Śródziemnego, a sztab grupy, zaokrętowany na pokładzie ORP "Czernicki", będzie złożony głównie z Polaków.

Dotychczas NATO dwa razy, w 2010 r. i 2013 r., powierzało oficerom polskiej Marynarki Wojennej dowodzenie stałym zespołem przeciwminowym SNMCMG1, który operuje na morzach Bałtyckim i Północnym oraz na Atlantyku. Dowodzenie zespołem, który działa na morzach Śródziemnym i Czarnym, Polak obejmie po raz pierwszy.

NATO utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów - dwa złożone z fregat i dwa przeciwminowe. Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne RSZ, SNMCMG2, to ostatni z zespołów NATO, w którym polskie okręty nie realizowały jeszcze żadnych zadań.

ORP "Czernicki" na co dzień wchodzi w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo–Minowych będącego częścią 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Okręt wyposażony jest m.in. w systemy łączności, pozwalające na dowodzenie zespołami okrętowymi prowadzącymi operacje przeciwminowe. Zintegrowany system informacji pozwala także na monitoring ruchu jednostek pływających. ORP "Czernicki" może pełnić także funkcję okrętu wsparcia logistycznego, zaopatrującego inne jednostki w paliwo, wodę czy żywność.

Aktualnie to najmłodszy okręt Marynarki Wojennej - biało-czerwoną banderę podniósł 1 września 2001 r. W kolejnych dwóch latach działał w składzie międzynarodowych sił morskich w rejonie Zatoki Perskiej, wziął udział w operacjach "Enduring Freedom" oraz "Iraqi Freedom". W 2010 roku został jednostką flagową elitarnego SNMCMG1. Później wykonywał też zadania na Morzu Śródziemnym, m.in. uczestnicząc w operacji antyterrorystycznej NATO "Active Endeavour". W 2013 r. ORP "Czernicki" po raz drugi został jednostką dowodzenia SNMCMG1.

Od lipca do września 2016 r. na Morzu Egejskim, a także na morzach Śródziemnym i Czarnym, operowała polska fregata rakietowa ORP "Gen. T. Kościuszko". Okręt uczestniczył w operacji NATO związanej z kryzysem uchodźczym.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)