Trwa ładowanie...

Ogromne zmiany atmosfery na Plutonie. Zniknie całkowicie do 2030 roku

Pluton to najbardziej pechowy obiekt Układu Słonecznego. Najpierw utracił tytuł planety, a teraz może stracić atmosferę. Naukowcy nie mają złudzeń. Może do tego dojść już w 2030 roku.
Share
Pluton całkowicie zmieni barwę
Pluton całkowicie zmieni barwęŹródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: NASA
d3mvtrf

W 2006 roku Pluton oficjalnie utracił tytuł planety. Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustanowiła wtedy nowy rodzaj obiektów. Były to planety karłowate, do których został zaliczony. Teraz wygląda na to, że może przejść przez "atmosferyczny armagedon".

Atmosfera na Plutonie może zamarznąć i w efekcie zniknąć - sądzą naukowcy z Uniwersytetu Tasmańskiego. Jest najzimniejszym obiektem w naszym układzie. Okrąża Słońce w ciągu 248 ziemskich lat. Jego atmosfera składa się głównie z azotu, z domieszką metanu oraz tlenku węgla.

Naukowcy zauważyli zmiany ciśnienia atmosferycznego powiązane z nową porą roku, w którą wchodzi Pluton. Coraz mniej światła słonecznego trafia na jego powierzchnię. "Odkryliśmy, że Pluton znajduje się najdalej od Słońca, a zimą na półkuli północnej azotowa atmosfera całkowicie zamarza" - mówi dr Andrew Cole.

d3mvtrf

Zobacz wideo: "Oumuamua - pierwszy posłaniec. Niezwykłe odkrycie naukowców"

"Ciśnienie atmosferyczne trzykrotnie zwiększyło się w ciągu ostatnich trzech dekad (...) Nasze prognozy pokazują, że do 2030 roku atmosfera zamarznie i zniknie na całej planecie" - dodaje Andrew Cole. Jeśli atmosferyczny azot zamarznie na Plutonie, planeta karłowata będzie jaśniejsza, i będzie odbijać więcej światła słonecznego. A więc będzie łatwiejsza do obserwowania.

Zobacz też: Trzęsienie ziemi na Marsie. NASA ujawnia nagranie. Brzmi niesamowicie

Źródło: Sci-News

d3mvtrf

Podziel się opinią

Share
d3mvtrf
d3mvtrf
Więcej tematów